Kolay Kredi Almak İçin 5 Etkili Tavsiye

Sizler de kolay kredi almak istiyorsanız ve kolay kredi veren bankaları aramak için bir uğraş içerisine girmiş iseniz bu yazımızda tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Bankalar kredi kullanmak isteyen kişilere kolay bir şekilde bu hizmeti sunabilmek için bir takım şartların bulundurulmasını istiyor.

Kolay kredi veren bankalar konusuna açıklık getirmek gerekirse, her bankanın müşteriye kredi vermek için can attığını ve bu hususu elinden geldiği kadar kolaylaştırdığını bilmenizi isteriz. Ancak dediğimiz gibi bankaların şartlarını taşıyor olmanız önemlidir. Daha fazla sizleri genel bilgilerle sıkmadan kolay kredi almak için tavsiyelerimizi ifade edelim. İşte detaylar…

1. Kredi Notunuzun Durumu

Kredi notunun ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz ya da sizin kredi notunuzun kaç olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Kredi notunuz bankaların belirlemiş olduğu kriterlerin en önemlisidir diyebiliriz. Daha önce bankalar aracılığı ile kullanmış olduğunuz kredi ya da bankalardan temin etmiş olduğunuz kredi kartları ile yaptığınız harcamalardaki davranışlarınızdan hareketle oluşturulan bir puanlama sistemidir.

Yani siz bir kredi çekmiş olun ve bu krediyi acaba her ay zamanında ödeyip ödemediğiniz, kredi kartıyla yaptığınız tüm harcamaların ve bu harcamaların bankaya geri ödenme tarihleri inceleniyor. Bunun neticesinde sizin kredi notunuz hesaplanıyor. Kredi Kayıt Bürosu adı verilen bir kuruluş sayesinde, tüm bankalara kredi notunuza erişebilme imkanı sunuluyor. Dolayısıyla diğer bankalara kredi başvurusunda bulunsanız da tüm bankalar sizin bu notunuzu görebilecek sisteme sahip durumdalar.

Bu sisteme göre, bankalar üzerinden yapmış olduğunuz tüm harcamalardaki olumlu olumsuz bütün geçmişiniz kayıt altındadır. Bu kayıtlara bakılarak kredi notunuz oluşturuluyor ve kredi çekmek istediğiniz zaman da bu notlar devreye giriyor.

Kredi notunuzda bir sorun yoksa kesin olarak kredi çekebilirsiniz diyebiliriz. Başvuru yaptığınız tüm bankalar size kolaylıkla kredi kullandıracaktır. Ancak, kredi başvurularınız bankalar tarafından onaylanmıyorsa bilin ki kredi notunuz düşüktür. Bankalara gitmeden önce Findex aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

2. Müşterisi Olduğunuz Bankalar

Şu anda bir banka ile çalışıyorsanız, bu banka kolay bir şekilde kredi verecektir buna emin olabilirsiniz. Zira, bir banka ile iş yapmak demek ya o bankadan maaş almak ya da  vadeli – vadesiz hesabınız olduğu anlamına gelmektedir. Durum böyle olunca da bu bankalardan kredi almak da kolaylaşıyor.

Artık bankaların bir çoğu kendi müşterilerine internet üzerinden ve şubeye gitmeye gerek kalmadan kredi kullandırabiliyor. Eğer sizde sürekli olarak bir banka ile çalışıyorsanız bu bankadan kredi almayı öncelikli hale getirin.

3. Kredi Kartı Hizmetini Kullandığınız Bankalar

Diyelim ki kredi notunuzu bilmiyorsunuz. Maaş ödemenizi bu bankadan değil de başka bankadan alıyorsunuz, ancak bu bankada da kredi kartınız bulunuyor. Böyle bir durumda kredi kartınızın olduğu bankada seçenekler arasında yerini alacaktır.

Bu bankalara gidip kredi başvurusu yaptığınız zaman sizin kartla yapmış olduğunuz harcamalarına karşı ödemelerinize bakılacaktır. Eğer harcamalar için düzenli ödeme gerçekleştirmiş iseniz bu banka size kredi kullandıracaktır. Hatta hiçbir geliri olmayın böyle bir kredi kartına sahip kişilerin yapmış olduğu düzenli ödemeler sayesinde bankalar o müşterilere de kredi veriyorlar.

4. Mevduat Birikimleriniz

Gelirinizi belgeleyemeyebilirsiniz ya da hiç kreti kartı kullanmamış olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda eğer bir bankada hesabınız varsa ve bu hesaptan gelir elde ediyorsanız bu hesaba ait hesap cüzdanı ile birlikte farklı bankalardan da kredi almanız mümkün.

Aslında bu işlemlerin tümündeki ortak amaç bankanın size güvenmesini sağlamaktır. Zira, geliri olan kişilere bankalar güvenecektir ve borcunu ödeyebileceğini düşündüğü için bu kişilere kredi kullandıracaktır. Düzenli bir geliri olmayanların ise herhangi bir bankadan kredi çekmesi gerçekten oldukça zordur.

5. Ev Teminatı veya Ev Kira Getirisi

Buraya kadar hep bankalar ile önceden çalışılması durumunu değerlendirdik. Ancak hayatınızda hiç banka ile iş yapmamış olabilirsiniz. Hiç kredi kartı ya da kredi kullanmamış olabilir ya da bir bankadan mevduat hesabı açtırmamış olmanız mümkün. Diyelim ki hiç bankalarla iş yapmamışsınız ve kredi kullanmak istiyorsunuz. O zaman adınıza kayıtlı olan evi bankaya teminat olarak sunup kredi çekmeniz mümkün olacaktır.

Ya da, bu evi teminat olarak göstermeden kira getirisi sağladığınız başka bir eviniz var ise bu kira getirisini belgelendirip bankaya teminat olarak sunabilirsiniz. Bankalarla hiç çalışmamış olmak aslında kredi notunuzun oluşmadığına ve bankaların size güvenmeyeceği anlamına gelmektedir. Bu nedenle böyle bir durumda kredi alamama şansınız yüksek. Böyle bir durumda evinizi veya kira gelirlerinizi göstererek kredi çekebilirsiniz.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartların herhangi birini taşımanız halinde bankalar size kolaylıkla kredi verecektir.

Cevap bırakın