Kredi Kartı Almanın 11 Maddede Şartları ve Yolları

Günlük hayatımızın vaz geçilmez bir parçası haline gelen kredi kartları nasıl alınır? Kredi kartı almanın şartları nelerdir? Kredi notu nedir? Kredi almak için gelir belgesi şart mı? Öğrenciler kredi kartı alabilir mi? gibi sorulara bu makalemizde cevap bulabileceksiniz. İstenilen şartlar sağlandığında kredi kartı almanızda bir engel kalmamaktadır.

1. Kredi Kartı almak için yaş sınırı var mı?

Kredi kartı alabilmeniz için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bireysel kredi kartı başvurusu yapabilmeniz için bu yaş sınırını aşmanız gerekmektedir.

2. 18 yaşını doldurmayanlar nasıl kart alabilir?

Bir yakınınız kredi kartı aldıktan sonra size de kredi kartı çıkarabilir. Yakınınız tarafınfdan çıkarılan bu karta kredi ek kart adı verilmektedir. Ancak ek kartı 18 yaşından küçükler tek başlarına gidip alamazlar. Kredi kartı olan yakınınızın bizzat gidip başvuruda bulunması şarttır. 18 yaşın altında olduğunuz için ek kartı almaya yakınınızla birlikte gitmelisiniz.

3. Gelir belgesi olmadan kredi kartı alabilir miyiz?

Örnek gelir belgesi üstte bulunan resimdeki gibidir.

Kredi kartı başvurusu yapmak için yaş sınırını geçtiyseniz bankaya sunmanız gereken diğer bir belge ise gelir belgesidir. Kredi kartı başvurusu yapmak isteyen herkes gelir belgesi getirmek zorundadır.

Gelir belgesi ile kredi kartı başvurusu maddeleri aşağıdaki gibidir;

  • Herhangi bir işte çalışıyorsanız,
  • Düzenli bir şekilde sigortanız ödeniyorsa,
  • Düzenli ödenen bir maaşınız varsa ( çalıştığınız kurumdan maaş bordrosu alabilirsiniz veya kira, mevduat hesabı gibi belgelerle de geliriniz olduğunu ispat edebilirsiniz) kredi başvurusunu yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

4. Kredi kartı için neden gelir belgesi isteniyor?

Kredi çekmek için son düzenlemelere göre ilk defa kredi kartı alacaksanız, kredi kartınızın limitini 2 yıl boyunca gelirinizin 2 katı kadarına yükseltebiliyorsunuz. 2 yıl geçtikten sonra tüketici kredi kartı limitini 4 katına çıkarmak için başvurabilir.

Kredi kartı için gelir belgesi istenilmesinin yasal nedeni de bu yüzdendir. Bir gelire sahip olmanız kredi kartı almak ve limitini belirlemek için çok önemlidir.

5. Gelir belgesi olmadan kimler kredi kartı alabilir?

Gelir belgesi olmadan kredi kartı alabilmek için bir istisna getirilmiştir. Bu kapsamda ön lisans, lisans veya yüksek lisans öğrencilerinin gelir belgesi getirme şartı bulunmamaktadır. Sizler de öğrenci iseniz bankaya giderek öğrenci kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Öğrenci kredi kartı başvurusu için okulunuz öğrenci işlerinden öğrenci belgesi alabilirsiniz. Eğer banka kabul ederse bu işlemi öğrenci kimlik kartı ile de yapabilirsiniz.

6. Kredi Notu Nedir?

Ülkemizde son yıllarda tüketici haklarına yönelik uluslararası standartlara uygun yasalar çıkarılmıştır. Bankaların tüketiciler karşısında güçten düşmesine neden olan bu yasalar karşısında durumu dengelemek amacıyla bankalar kendi aralarında bir kurul kurdular. Bu kurulda; kredi kullanan bireylerin fatura, kredi borcu vb. ödeme disiplinine sahip olup olmama durumuna göre veriler depolanmaktadır.

7. Kredi notunun krediye etkisi nelerdir?

Kredi notları hakkında kayıt altına alınan veriler ışığında tüketicilere bir not verilmektedir. Ödeme durumuna göre belirlenen bu puanlar, sizin ne kadar kredi kullanabileceğiniz konusunda sınırlama veya genişletme sağlıyor. Risk düzeyine göre sıralanan bu puanlar, bankanın size kredi verip vermemesi hususunda etkili olacaktır.

Eğer kredi notunuz yüksekse tüm bankalar için aranan müşteri olursunuz. Aksi halde kara listeye düşebilir veya kırmızı çizgide bulunabilirsiniz. Kara listede ve kırmızı çizgide bulunan bireylere kredi verilemez. Ancak kefil getirdiklerinde kredi almaları mümkün olabilir.

8. İyi bir kredi notu nasıl olmalıdır?

Kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Kredi notu puan aralığınızın iyi olabilmesi için 1500-1900 aralığında bir puana sahip olmanız gerekmektedir. Bu puan aralığına sahip olarsanız, tüm bankalardan kredi çekebilirsiniz. Kredi notu arağılığı hakkında detaylı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz. 

9. Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notunuz düşük ise mutlaka yükseltmelisiniz. Bunun için yapmanız gereken; fatura, kredi kartı vb. borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemektir.

10. Kredi kartı borcunuzu ödemenin diğer bir yolu da kefille kredi çekmek

Eğer kredi notunuz düşükse ve size kredi vermiyorlarsa kefille kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Size kefil olacak kişinin de kredi notunun yüksek olması yüksek miktarda kredi çekmeniz için önemlidir. Çünkü kredi aynı zamanda size kefil olan kişiye verilmektedir.

Eğer çekilen bu krediyi düzenli bir şekilde öderseniz kredi notunuz yükselecektir. Kredi çekemeyenler için en kolay yol kefil ile kredi çekmektir.

11. Kredi notunuz düşük nasıl kredi alırım 2. yol

Eğer bir mülkünüz varsa veya bankada birikiminiz varsa kredi çekebilirsiniz. Kefille kredi almaya alternatif olarak ipotekle kredi çekebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse;

18 yaşını tamamlayan, aylık belirli bir gelire sahip olan, kredi notu ideal aralıkta olan herkes kredi çekebilir. Böylelikle kredi kartı almak için gereken tüm şartları sıralamış olduk. Makalemiz hakkında yapacağınız yorumlar eksiklerimizi düzeltmek için bizi teşvik edecektir.

Cevap bırakın