Kredi Kartı Borcu Olanlar Bunları Mutlaka Bilmeli

Günümüzde kredi kartı kullanımı artık çok yüksek oranlara çıkmıştır. Aslında kredi kartları, bankanızın size verdiği bir nevi kredidir. Önemli olan sağlıklı ve doğru bir şekilde kredi kartı kullanmayı bilmektir. Düzgün kullanılmayan kredi kartları size, faiz ve yüklü borçlar olarak geri dönecektir. Yazımızda alışveriş faizlerinden, kredi notuna ve asgari ödemelere kadar merak edilenleri sizin için derledik. İşte, detaylar;

Kredi kartı kullanırken faiz ödememek mümkün müdür?

Kredi kartı kullanırken gecikme faizi ve alışveriş faizi ödersiniz. Kartınızın dönem borcunu ödemeğinizde, borcun tamamı kapanıncaya kadar alışveriş faizi işlemeye devam eder. Dönem borcunun tamamını son ödeme tarihine kadar ödemeniz durumunda, kredi kartınıza gecikme faizi ve alışveriş faizi uygulanmamaktadır. Özetle sağlıklı şekilde kredi kartı kullanmak istiyorsanız, dönem borcunuzun tamamını ödemeniz gerekir.

Asgari ödeme yapmak, kredi notuna zarar verir mi?

Kredi kartınızın dönem borcunu ödeyemiyor ve asgarisini ödüyorsanız, kredi notunuz bu durumdan etkilenmemektedir. Asgari tutarı ödemek hiç ödememekten iyidir, fakat alışveriş faiziniz sürekli olarak artacaktır. Asgari ödeme yapmak, kredi notunuza bir zarar vermez. Tam tersi asgari ödemeyi yapmamak kredi notuna zarar vermektedir.

Not: Bazı bankalarda üst üste 3 dönem asgari tutarı ödemek, kartın kapatılmasına neden olabilmektedir. Böyle bir durum da kredi notunuza zarar vermektedir. Böyle bir durumun içine düşmemek için bankanızdan mutlaka bilgi almalısınız.

Kredi kartı borcunuzu ödeyemediniz, kredi notunuz zarar görür mü?

Bankalarda kredi kartınızın bir ekstresiniz ödeyemediğinizde, 2 ay içinde kredi kayıt bürosu bilgilendirilir. Bu durumda kredi notunuz hemen düşer. Bu nedenle, hiç ödeyemiyorsanız bile ne yapıp edip asgari ödemeyi yapmanız önem taşımaktadır.

Kredi kartımın son ödeme tarihini değiştirebilir miyim?

Maaşınızı aldığınız gün ile kredi kartınızın son ödeme tarihi birbirinden farklı zamanlardaysa, kartın son ödeme tarihini ayarlayabilirsiniz. Kredi kartınızın hesap kesim tarihi, size bildirilen hesap özetlerinin düzenlendiği tarihtir. Hesap ödeme tarihi, hesap kesim tarihinin 10 gün sonrasıdır. Kredi kartının hesap kesim tarihi bankadan, internetten ve mobil şubeden değiştirilebilir.

Kredi kartı borcumu ödeyemediğim için hapis yatar mıyım?

Kredi kartı borcunuzu yaklaşık 90 gün kadar ödemediğinizde banka, yasal takibe başlamaktadır. Bu durumda, borçlunun mal beyanında bulunması veya borç taahhüdü istenilmektedir. Bunların ihmal edilmesi durumunda hapis cezası alabilirsiniz. Yasal takibe düşüldüğünde, mutlaka gelen celp ve telefonlar cevaplandırılmalıdır. Yasal takip yüzünden kredi geçmişiniz ve notunuz ciddi manada düşecektir.

Cevap bırakın