Kredi Kartı Borcunda Kara Liste İçin Son Ödeme Süresi

Kredi kartı kullanımı gün geçtikçe giderek artmaktadır. Büyük ödeme kolaylığı sağlamasının yanı sıra, sağladığı avantajlarla ve taksitli alışveriş yapma imkanı ile hemen herkesin kullandığı ödeme yöntemlerinden biri haline geldi. Ancak bu noktada ciddi bir sıkıntı da olabilmektedir. O da, kredi kartı borcunun ödenememesi konusudur. Bu yazımızda, kredi kartı borcu kaç gün ödenmezse kara listeye girilmektedir? Sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Kredi kartı kullanıcılarının en çok yaptığı hatalardan biri borcun tamamını hesap kesim döneminde ödememeleri, asgari ödeme yapmalarıdır. Buna neden olan durum, kredi kartlarının limitlerinin kişinin aylık gelirinden daha fazla olmasıdır. Bundan dolayı insanlar fazla harcamalar yapmakta ve günü geldiğinde bu borçları ödeyememektedirler.

Kredi kartı borcu olanlar, ilk dönem borcu geldiği zaman ödeme sıkıntısından dolayı ilk ödeme de asgari tutarı ödemekte, daha sonraki ay bu borç daha da katlanarak önüne çıkmaktadır. Bunun nedeni, ödenmiş olan asgari tutar aslında dönem borcu olan tutarın bir ay süreyle ödenmemesi sonucu oluşacak olan faizini kapsamaktadır. Bir anlamda ödenen asgari tutar boşa gitmektedir, yani faiz ödemesi yapıldığı için dönem borcundan hiçbir rakam eksilmez. Diğer bir ifadeyle bir sonraki ay yeni harcamalar da eklenerek dönem borcu daha da artacaktır.

Kredi kartı borcunun ödenmemesi;

Kredi kartının dönem borcu olarak diyelim ki 2 bin TL ödemeniz gerekiyor, ancak bunu ödeyemediniz ve asgarisini ödemek istediniz. Ancak bunu da ödeyemezseniz asıl problem bu noktada başlamaktadır. Çünkü kredi kartı borçlarının ödenmemesi halinde 30 gün sonra idari takip başlatılmaktadır. Banka 30 gün bekler ev halen daha bir ödeme söz konusu değilse kredi kartı borcunuzla ilgili dosya hukuk bölümüne gönderilir.

Banka avukatları sizi telefonla arayarak rahatsız etmeye başlar ve ödeme olmadığı zaman da tehditler gelmeye başlar. Dosya ödeme yapılmadığı için avukatlar tarafından işleme alındığında artık sizi 5 yıllık bir kara liste dönemi karşılamaktadır. Bu süreçte bankanın hiçbir kredi ve kredi kartı ürünlerinden yararlanamadığınız gibi, bankacılık işlemleriniz bile size bir tehdit oluşturmaya başlayacaktır.

Sonuç olarak sizlere naçizane önerimiz, ödeme sorununuz varsa bile yine de her ne şartta olursa olsun kredi kartınızın en azından asgari borcunu kesinlikle ödemelisiniz.

Bankacılarla yaptığımız görüşmelerde bu konu hakkında bize verdikleri bilgi şöyle;

Bankacılık sisteminde bireysel krediler ve kredi kartları müşterilerin ödemelerindeki performansına bağlı bir şekilde değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Daha da açıklamak gerekirse; 30 günlük bir ödeme gecikmesi yaşandığında idari takip sistemi devreye girmektedir. Bu sürede ödenmediği zaman takip eden 90 gün sonunda kanuni takip devreye sokulmaktadır. Merkez Bankası ve Kredi Kartları Bürosundaki yasaklı liste, yani kara liste işte bu şekilde oluşmaktadır.

Kredi kartı borcu 30 gün ya da 60 gün geciktiyse banka tarafından uyarı gelmektedir. Kara listeye henüz girilmemiştir. Ancak buna rağmen borç ödenmediği her an kredi notu düşmekte ve itibar kaybı yaşanmaktadır.

Cevap bırakın