Kredi Kartı Hata Kodları Anlamı ve Çözümü

Kredi kartı kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bugün bakkallara bile gitseniz kredi kartı ile alışveriş yapabilmeniz mümkündür. Birçok resmi kurumda ve restoranda da kredi kartı geçerlidir. İş yerleri ve işletmeler müşterinin kredi kartını pos makinelerinden geçirerek ücreti alırlar. Pos cihazı kullanan iş yerlerinin dikkat etmesi gereken bazı hata kodları vardır. Yaptığınız işlemde karşınıza çıkabilecek bu kodların her birinin bir anlamı vardır.

Hata kodları yalnızca kart sahibinden kaynaklanmamaktadır. Kullanılan pos makinesinden ya da iş yeri sahibinden kaynaklanması mümkündür. Eğer hata kodlarını bilirseniz nasıl bir sorun ile karşı karşıya kaldığınızı da bilirsiniz. Bu yüzden kodlar oldukça önemlidir.

51 Kodu Ne Anlama Gelmektedir?

Bu kodun anlamı yetersiz bakiyedir. Kullanılan kartın limitinin yapılan harcamayı karşılayamaması durumudur. Her kredi kartının müşteriye verilmiş belirli bir limiti vardır. Yapılan her harcama sonrası karttaki limitten harcama miktarı kadarı düşürülür. Gerekli ödemeler yapılınca da limit tekrar yükselir. 51 kodlu hatanın çözümü için kart kullanıcısının banka ile iletişime geçmesi ve limit bilgilerini gözden geçirmesi gerekir. Kart bilgilerini kontrol ettikten sonra harcama yapması bu hata ile karşılaşmasını önlemektedir.

Diğer Hata Kodları Nelerdir?

0: Provizyon verildi.

1: Kartı temin ettiğiniz bankaya ulaşmalısınız.

3: Geçersiz üye iş yeri.

4: İşlem onaylanmadı.

8: Kimlik kontrollü onay.

11: VIP işlemin provizyonu verildi.

12: Geçersiz işlem.

13: Geçersiz işle tutarı.

14: Geçersiz kart numarası.

15: Kartı veren banka tanımlı değil.

33: Vade sonu geçmiş kart.

34: Sahtekarlık şüphesi.

38: Hatalı kart şifresi.

41: Kayıp kart.

43: Çalıntı kart.

51: Yetersiz bakiye ya da kredi limiti.

54: Vade sonu geçmiş kart.

55: Hatalı kart şifresi.

56: Kart tanımlı değil.

57: İşlem tipi kart sahibine kapalı.

58: İşlem tipi kullanılan terminale kapalı.

59: Sahtekarlık şüphesi.

61: Para çekme tutar limiti aşıldı.

63: Güvenlik ihlali.

75: Şifre deme sayısı aşıldı.

76: Keysenkronizasyon hatası.

90: Gün sonu devam etmekte.

91: Swicth kartı veren banka hizmet dışı.

96 Sistem arızası.

Birçok hata kodu bulunmaktadır. Bunlardan bazılarına sıklıkla rastlanırken bazılarına ise neredeyse hiç rastlanılmamaktadır. Her kodun çözümü birbirinden farklı olmaktadır. Bu yüzden kodun ne anlama geldiğini bildiğiniz takdirde çözüm hakkında bir fikriniz olacaktır. Bu durumda hatanın çözümünün gerçekleşmesi adına atılacak ilk adımdır.

Cevap bırakın