Kredi Kartım Kullanıma Açık Mı?


Çağımızın belki de en fazla kullanılan bankacılık ürünleri kredi kartlarıdır. Alışverişlerde ve nakit avans ihtiyaçlarında kredi kartı kullanılmaktadır. Fakat bazen kredi kartınız sizin haberiniz bile olmadan kullanıma kapatılabilir. Bu durumda kredi kartınızı kullanamaz duruma gelirsiniz. Kredi kartının kullanıma açık olup olmadığını anlamak için bazı işlemler yapabilirsiniz. İşte, kredi kartınızın kullanıma açık olup olmadığını anlamanın yolları;

Kredi kartlarını bankalar size danışmadan ve haber vermeden kapatabilir. Ödemelerinizde olan aksaklıklar, kaymalar, ödenmemiş birikmiş borçlar, kartın kullanım süresinin dolması ve bankanın size ulaşamadığı şüpheli faaliyetler başlıca kredi kartı kapatılma nedenleri olabilir. Bazen kredi kartı size teslim edildikten sonra uzun süre kullanmazsanız, banka güvenlik amaçlı kullanımını dondurabilir.

Kredi kartının kullanıma açık olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Kredi kartınızın açık olup olmadığını anlamanın en kolay yolu küçük bir alışveriş yapmaktır. Alışveriş için gittiğinizde kart sorunsuz bir şekilde alım işlemini yaparsa, kredi kartınız kullanıma açıktır.

Bankanızın çağrı numarasını arayarak kredi kartınızın kullanıma açık olup olmadığını, hatta neden kapalı olduğunu operatörden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Kredi kartınızın geçerlilik tarihini kontrol edin. Her banka kartının bir son kullanma tarihi vardır. Bu süre geçtiğinde bankanız kartınızı iptal eder. Bu durumda bankayı aramalısınız, çünkü bankanızı aramadığınızda ve yeni kart talebi yapmadığınızda sorununuzu çözmeyecektir. Bu nedenle, kredi kartınızın sağ alt köşesinde yıl ve ay olarak gösterilen son kullanma tarihi incelenmelidir. Kartın süresi dolduysa bankanızla iletişime geçmeli ve yeni kart talebinde bulunmalısınız.

Kartın bağlı olduğu bankanın ATM’sine giderek kartı yerleştirip şifrenizi girin. Banka bu durumda size kartla ilgili belli başlı bazı bilgiler verecektir. Ekstreler, kullanabileceğiniz limit ve ödemeler tamamıyla incelenebilir durumda görülebilmektedir. Ekranda bankayla iletişime geçin veya hata kodu veriyorsa bankanızı arayın. Çünkü kartınız kullanıma kapanmıştır.

Bazen işlem yaparken, kartınızın şifresini üst üste yanlış girdiğinizde kartınız güvenlik amaçlı olarak kapatılabilir. Bu durumda bankanızın çağrı merkezini arayarak yeni şifre almanız gerekmektedir. Bazen de kartın sert çekilmesi ya da eğilmesi karttaki çipin zarar görmesine neden olabilir. Bu durumda en yakın banka şubesine başvurup yeni kredi kartı çıkarmanız gerekmektedir.

Kredi kartınızın borcunun olması veya borcun ödenmemesi durumunda, bankanız tarafından kullanıma kapatıldığı durumlar olabilir. Özellikle, bir yıl içinde üç defa üst üste kartın asgari tutarı ödenirse banka kartı bloke eder. Bu borç ödendiğinde kart otomatik kullanıma açılır.

Cevap bırakın