Kredi Kartına Yatırılan Fazla Parayı Almak

Kredi kartı hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Kredi kartı harcamalarımızın düzenli olması çok önemlidir. Bu sayede kredi notumuz yüksek kalacaktır. Her ay düzenli olarak kredi kartının dönem borcu ödenmelidir. Fakat bazen dönem borcunu öderken fazladan para yatırabilirsiniz. Bu durumda fazla yatırılan parayı geri almak faiz işlemesine neden olur mu? diye pek çok soru ortaya çıkmaktadır. Kredi kartınıza yatırdığınız fazla para nasıl geri alınır diye araştırdık. İşte, detaylar;

Kredi kartına yatırılan fazla para geri alınır mı?

Kredi kartına fazla para yatırdıysanız, rahatlıkla geri alabilirsiniz. Çünkü bu para sizindir. Yatırılan para kredi kartınızda olan bakiyenize eklenir. Böylelikle kredi kartınız artı bakiyeye geçer. Kart ile yapılan ilk harcamalar kartınızın artı bakiyesinden yapılır. Böylece kartınızda borç yazmaz ve ekstranızda borç gözükmez. Kredi kartınızı çok kullanıyorsanız, fazla yapılan ödemenin size faydası olacaktır.

İkinci yapılacak olan şey, bankadan fazla yaptığınız ödemeyi talep etmektir. Bankanızı arayarak veya müşteri temsilcisiyle görüşerek, fazla yatırdığınız paranın iadesini talep edebilirsiniz. Banka, 1 (bir) iş günü içinde fazla yatırmış olduğunuz parayı hesabınıza iade edecektir.

Kredi kartına fazla para yatırmakla ilgili yanlış düşünceler

Kredi kartınıza fazladan para yatırmak, kredi notunuza etki etmemektedir. Kredi notunuz için, her ay düzenli olarak kartınızın dönem borcunu aksatmadan yatırmak gereklidir. Fazladan para yatırarak dönem borcunuzu kapatmanın sizin kredi notunuza herhangi bir faydası yoktur. Kredi kartı kullanımı ile kredi notunuzun iyi manada etkilenmesini istiyorsanız, kredi limitinizi daha az kullanmaya çalışmalısınız.

Kredi kartına fazla ödeme yapmanın kredi kart limitini arttığı düşünülmektedir. Kredi kartınıza fazla para yatırmak limitinizi arttırmaz. Çünkü fazla yatırılan para, sadece kartınızı artı bakiyeye yükseltir. Yapılacak olan harcamalarda bu bakiyeden kullanır bitince de normal belirlenmiş olan kart limitinizi kullanmaya başlarsınız.

Her ay kart borcunuzun asgarisini ödüyorsanız, ciddi manada sorununuz var demektir. Bu asgari ödeme kaynaklı olarak kredi notunuzda düşme meydana gelebilir. Üstelik bir ay kadar asgari ödeme tutarını da ödemezseniz, banka uzun süre asgari ödeme yaptığınızı göz önüne alarak kredi notunuzu çok daha fazla düşürebilir. Özetle, ödemelerinizde ciddi manada denge oluşturmaya çalışın ve mümkün olduğunca ayağınızı yorganınıza göre uzatın.

Cevap bırakın