Kredi Notum Neden Yok Diyenlere İşte Cevabı

Kredi notu, tüm bankalardan aldığınız krediler veya kredi kartlarına düzenli ödeme yapılması halinde ortaya çıkan bir sayıdır. Bu not sayesinde, bankalardan alınacak olan krediler çok kolay bir şekilde onaylanır. Kredi notu, bir nevi size bankanın verdiği çalışma karnesi gibidir. Bazı insanlar kredi notunu öğrenmek istediğinde olmadığını görebilirler. Bu durum, banka ile hiçbir şekilde kredili çalışmadığınızı gösterir. Kredi notunun olmaması konusunda bir araştırma yaptık ve karşımıza çıkan bilgileri sizin için derledik. İşte detaylar;

Kredi notu nedir?

Bankacılık sistemi içinde aldığınız kredilerin ve kredi kartlarının, her 45 günde bir incelenmesi ile ortaya çıkan nota kredi notu deniliyor. Kredi notu değerlendirilirken kredilerin düzenli olarak gününde ödenmesi ve kredi kartlarının limit aşımının olup olmadığına kadar bakılır.  Kredi notunun yüksek olması, bankaların sizinle sorunsuz çalışması için gereklidir. Özetle, kredi notunuz yüksekse rahatlıkla kredi kullanabilir ve kredi kart limitinizi yükseltebilirsiniz.

Kredi notum yok, bu neden olur?

Kredi notunuz sıfır gözüküyorsa hemen paniğe kapılmayın. Bunun birçok nedeni olabilir. Uzun süre bir banka ile kredili çalışmamak, kredi kartı kullanmamak veya çok eski bir kredi hesabı olmasından dolayı kredi notunuz sıfır gözükebilir.

Kredi notunun nasıl hesaplandığı konusunda bir şeyler anlatmıştık. Kredi not hesabı için, banka ile kredili çalışmanız gerekmektedir. Bankalar, sizinle çalışırken hakkınızda bilgileri kredi kayıt bürosuna gönderir. Bu bilgiler, düzenli ödeme yapılıp yapılmadığı ve limit aşımları gibi konuları içermektedir. Eğer, bunlar bankanın istediği şekilde değilse yapılacak bir şey yoktur. Çünkü kredi notunuz olmayacaktır.

Bankada kredi notu oluşturmak için en hızlı yol, bir kredi kartı almaktır. Böylece kredi geçmişiniz oluşmaya başlar. Kredi notunu oluşturmak yaklaşık 1-6 ay arasında olabilir. Fakat kredi notunuz kötüyse bunun düzelmesi yıllar alabilir. Bu nedenle, kredili bir bankacılık ürünü kullanıyorsanız dikkatli olmakta fayda vardır.

Çok eskiden herhangi bir bankadan kredi almış ya da kredili bir kart kullanmış olabilirsiniz. Bankayla kredili bir çalışma yapıldığında, yaklaşık 6 yıl kadar bankada bu durum gözükür. 6 yıl sonra bu durumlar kredi raporunda gözükmez. Bu nedenle, bankanız kredi notunuzu hesaplayamaz. Kredi notunun hesaplanamaması, kredi hesabının eski olmasıyla ortaya çıkabilir. Kredi notunun sürekli olarak hesaplanmasını istiyorsanız, bir banka kredi kartı alın ve ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapın.

Cevap bırakın