Kredi Puanı Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar ve Tüyolar

Kredi notu düşük olması veya kredi sicilinin bozulması bankalarla aranıza mesafe koyan en önemli etkenlerdendir. Çünkü düşük kredi notuna sahipseniz bankalar size kredi vermeye pek de istekli olmayacaktır. Puanı sıfırdan 799’a kadar olan müşteriler riskli müşteri grubunda yer almaktadır. Peki düşük kredi notuna sahip olan kişiler nasıl kredi alabilir? İşte detaylar…

1. Kredi Notunu Etkileyen Temel Parametreler

Kredi notunu etkileyen bir çok durum vardır. Tabi ki bu notun düşmesi günler içerisinde gerçekleşen bir olay değildir. Belirli bir süre yapılan hatalar kredi notunun zamanla düşmesine hatta kredi sicilinin bozulmasından kara listeye kadar giden bir probleme neden olmaktadır. Bu parametreler şunlardır;

 • Kredi borcunuzun aylık düzenli ödenip ödenmediği,
 • Hali hazırda diğer bankalarda dahil olmak üzere mevcut kredi borcu toplam tutarı,
 • Yakın zamanda aldığınız kredi,
 • Kredi ve kredi ürünlerini kullanma sıklığı,
 • Borçlarınızı ödeme yöntemleriniz şeklindedir.

Bir tüketicinin kredi notunun düşmesi veya yükselmesi yukarıda ifade ettiğimiz durumlarla doğrudan ilgilidir. Eğer notunuzu yükseltmek istiyorsanız; kredi borçlarınızı zamanında ödemeli, kredi kartınızı düzenli kullanıp ekstresini geçirmemek, borç tutarınız, otomatik ödeme talimatı verme gibi uygulamalara gidebilirsiniz.

Hangi Bankalar Düşük Kredi Notuna Kredi Veriyor?

Düşük kredi notu olanlara kredi veren bankalar bulunmaktadır. Ancak yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bankalar kredi başvurusuna yine de temkinli yaklaşacaklardır. Peki acil paraya ihtiyacı olan tüketiciler bankalardan kredi almak için ne yapmalılar?

Yakın geçmişte bankalar kredi notu düşük olanlara kesinlikle kredi vermiyorlardır. Ancak yapılan son düzenlemelerle beraber sicili bozuk olanlar dahi kredi alabiliyor. Bu durum tüm bankalar için geçerli olmasa da ihtiyaç duyduğunuz krediyi almanız mümkündür. Düşük kredi notuna hatta kredi sicili bozuk olanlara dahi kredi verebilen bankaların listesi şunlardır;

 • TEB,
 • Akbank,
 • ING,
 • Garanti Bankası,
 • Denizbank,
 • ICBC Bank,
 • QNB Finansbank,
 • Yapı Kredi Bankası şeklindedir.

Yapılan yasal düzenlemelerle birlikte sicil affının gelmesi kredi sicili bozuk olanları sevindirmiş ve bu kişiler ihtiyaçlarını karşılayacak kaynağa kavuşmuşlardır. Bu yasayla beraber kredi alma hakkı bulunmayan kişilere yeni seçenekler açılmış oldu. Sizler de ihtiyacınız olan krediyi bu sayede elde edebilirsiniz.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Başvuru Tüyosu

Kredi başvurusu yapacaksanız ve notunuz düşükse öncelikle yukarıda saydığımız bankalardan birini tercih etmekle işe başlamalısınız. Bankanın ihtiyacınıza en uygun şekilde cevap verecek banka olması önemlidir. Size en uygun kredi seçeneğini sunan banka önceliğiniz olmalıdır.

Bankanızı seçtikten sonra herhangi bir kredi red bahanesine neden olmamak için önceden tüm belgelerinizi hazırlamanız gerekmektedir. Özellikle maaş durumunuzu gösterir belge banka için çok önemli bir referanstır.

Kredi Notu Düşük Olanlardan Kredi Başvurusu İçin İstenilen Belgeler

Eğer kredi notunuz çok düşük veya kredi siciliniz bozuksa hazırlamanız gereken belgeler vardır. Bu belgeler standart kredi başvurularında da istenilse de sizin başvuru öncesi mutlaka hazırlamanız gereken belgelerdir. Çünkü sizin farkınız kredi notunuzun düşük olmasıdır. Olası problemlerin önüne geçmek için bu belgeler mutlaka hazırlanmalıdır. Bunlar;

 • İlk olarak kredi notunuzu öğrenmelisiniz. Bu notu bankadan öğrenebilirsiniz.
 • Gelirinizi gösterir belge : İş yerinden maaş bordrosu, kira kontratı, banka dekontu vb.
 • Geliriniz yoksa kefil olacak biriyle bankaya gitmelisiniz. Bu kişinin de kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Aksi halde kredi başvurusunun iptali için bankaya bahane vermiş olacaksınız. Kefil durumu bankadan bankaya değişse de siz yine de yanınızda kefi götürün.
 • Bu iki durumun dışında da bankalar bazı belgeler talep edebiliyor. Sizinle görüşecek müşteri yetkilisi ile gerekli ek belgeleri detaylı bir şekilde görüşmelisiniz. Daha önce öğrenmiş olduğunuz kredi notunuzu banka görevlisi ile değerlendirebilirsiniz. Her ne kadar banka size kredi vermek istemese de, gelir durumu gibi etkenler nedeniyle kredi vermeye sıcak bakabilir.

Siciliniz Bozuk Olsa Dahi İpotekle Kredi Başvurusu Yapabilirsiniz

Eğer kredi siciliniz bozuksa kredi kullanma durumunuz oldukça sıkıntılıdır. Kefil de bulamıyorsanız işte o zaman son seçeneğiniz kullanmak istediğiniz kredi için ipotek göstermektir. Üzerinize kayıtlı olan taşınmazı bankaya teklif ediyorsunuz. Banka uzman yardımıyla taşınmazın değerini belirliyor ve bu değer üzerinden size belirli bir oranda kredi veriyor. Eğer borcunuzu ödemezseniz banka bu taşınmaza haciz getirmek için gerekli yasal başvurularını yapıyor.

Bu makalemizde sizlere kredi notu düşük, kredi sicili bozuk hatta kara listede olanların dahi nasıl kredi kullanabileceklerini anlattık. Sizler de bu kapsamda öğrenmek istediklerinizi yorumlar kısmında bizlere sorabilirsiniz.

Cevap bırakın