KYK Borç Ödemeleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Üniversite okuduğunuz dönemde KYK kredisi kullandı iseniz bu yazımız sizi yakından ilgilendiriyor. Öğrenim kredisi borçlarında indirim oluyor mu, kredi borcunun ödenmemesi durumunda neler yaşanır, borç erteleme yapmak için ne gerekli gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. KYK öğrenim kredisi borçları hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazıda.

Her yıl üniversite eğitimi alan öğrencilerin büyük bir bölümü Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenim kredisi çekerek üniversite hayatını devam ettiriyor. Bu borcu aldıktan sonra mezun olan öğrenciler mezun olduğu tarihin ardından iki yıl içerisinde geri ödeme yapmaları gerekiyor. Bazı şartların oluşması durumunda bu borçların ertelenmesi de mümkün.

Öğrenim kredisi borcunu ertelemek isteyen kişilerin bu hususta da dikkat etmesi gereken bir çok husus bulunmaktadır. Örneğin borç ödemesi başlamış olan kişiler, erteleme hakkını kullanamaz ve indirim haklarından da kısmen yararlanabilir.

Öğrenim kredisi ile ilgili ne gibi haklarınız olduğunu önceden bilirseniz geri ödeme sürecinde size daha çok fayda sağlayacaktır. Şimdi bu maddelere geçebiliriz.

  1. KYK Borç Ödemeleri Nasıl Hesaplanıyor?

KYK’dan çekmiş olduğunuz kredi, krediyi aldığınız ilk tarih ile mezun olana kadar size ödenen kredilerin tamamını kapsamaktadır.

Bu borçlara ilaveten TÜİK’in hesaplamış olduğu Yurt İçi Fiyat Endeksi de hesaplanarak geri ödeme tutarınız belirleniyor.

Geri ödeme başlangıcından sonra ödemediğiniz her borç için aylık %1,40 gecikme faizi uygulanmaktadır. Bu nedenle kredi borcunuzu zamanında ödemeniz gerekiyor, aksi takdirde ödemelerinize ek bir de gecikme faizi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Hesabı kaba taslak şöyle formüle edebiliriz.

Aldığınız krediler toplamı + Yİ-ÜFE ilavesi + borç ödenmezse aylık %1.40 gecikme zammı.

  1. Borç Miktarı ve Ödeme Planı Nereden Öğreniliyor?

Öğrenim kredinizin ne zaman ödenmeye başlayacağını, toplam borç tutarınızı ve aylık taksitlerinizin tutarını KYK’nın resmi internet sitesi üzerinden TC kimlik numaranız ile öğrenmeniz mümkün. Bununla birlikte e – devlet üzerinden de bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

  1. Öğrenim Kredisi Borçları Nasıl Ödeniyor?

KYK tarafından hazırlanan geri ödeme planını öğrendikten sonra aylık taksitler şeklinde bu ödemeleri yapmanız gerekiyor. Borçlarınızı Ziraat Banka şubelerine ve ATM’lerine aylık olarak yatırmanız gerekecektir. Hatta herhangi bir bankanın internet bankacılığı  hizmetinden faydalanıyorsanız bu şekilde de kredi borcunuzu ödemeniz mümkün.

  1. Borçlar Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Öğrenim kredisi kullanmış olan kişilerin, bu borçları kredi alımının sonlandığı tarihten itibaren en geç 2 yıl içinde ödemeye başlamaları beklenir. Borç ödeme planı genel anlamda 2 yıl sonra başlayacak şekilde KYK tarafından hazırlanıyor. Eğer borcunuzu zamanında ödemezseniz aylık gecikme faizi de ödemek zorunda kalacaksınız.

Gecikme faizinin yanında ilk aşamada borcunuzun bir yıllık olan kısmı, tekrarında ise borcunuzun tamamı ödenmezse bu borç Vergi Dairesine aktarılıyor. Bu aktarma işleminden sonra ise borcunuzu Ziraat Bankasına değil ilgili vergi dairesine ödemeniz gerekiyor.

Daha önceki yıllarda borcu vergi dairesine devredilen kişilerin mevduat hesaplarına bloke konuluyordu. Ancak bu uygulama 2014 yılında bir düzenleme yapılarak kaldırılmıştır.

  1. Öğrenim Kredisi Erken Ödenirse İndirim Yapılıyor Mu?

Evet. Ancak burada bir noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Borcunuzun tamamını ödeme başlangıç tarihinden önce öderseniz bu indirimlerden faydalanabilirsiniz. Yani borcunuzu ödemeye başladınız ve elinize bir yerden para geçti bu borcu kapatmak istiyorsunuz diyelim. Bu durumda indirimden faydalanamazsınız.

Almış olduğunuz öğrenim kredisini borç başlangıç tarihi gelmeden önce ödemek istediğiniz zaman TÜİK’in Yur İçi Fiyat Endeksindeki artıştan kaynaklı borçlarınızda indirim yapılıyor. Ödeme başlangıç tarihinden önce bu borcu ilk yıl ödediğiniz zaman % 30, ikinci yıl ödediğiniz zaman ise %20 erken  ödeme indirimlerinden faydalanabilirsiniz.

Yani burada indirim ana paraya uygulanmıyor. Sadece Tüik’in hesaplamış olduğu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlara uygulanıyor.

Eğer indirimden yararlanmak istiyorsanız KYK’nın yetkili birimi ile irtibata geçerek borcunuzu yeniden hesaplatmanız gerekecektir.

  1. Öğrenim Kredisinde Borç Erteleme Nasıl Oluyor?

İlk olarak birer yıllık sürelerle borcunuzu ertelemenizin mümkün olduğunu söyleyelim. Borç ertelemek isteyen kişilerin aşağıdaki şartları taşıyor olması gerekiyor;

  • İşsizlik
  • Askerlik
  • Yüksek lisans ve doktora eğitimi

Borç erteleme talebiniz için KYK’ya dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra e – devlet üzerinden de borç erteleme talebi oluşturabilirsiniz.  Bu konuda da iki önemli noktayı bilmenizde yarar vardır. Bunlar ise borç ödeme vadesi henüz başlamamış kişiler ve borç taksitlerini düzenli olarak ödeyen kişiler borç erteleyebilir.

  1. Kredi Borçları Siliniyor mu?

Aslında öğrenim kredisi kullanmış olanların en çok merak ettiği soruların başında bu geliyor. Acaba kullanılan öğrenim kredisi borcu siliniyor mu silinmiyor mu? Bu sorunun cevabını şimdi verelim. Sadece iki durumda öğrenim kredisi borcunuz silinebilir. Bunlar ise tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulundan alınacak olan “hayatını çalışarak kazanamaz” ibareli bir sağlık raporu alınması ya da vefat etmiş kişilerin öğrenim kredisi borçları silinmektedir.

Bu durumda çalışamayacak durumda olmanız halinde ya da ölmeniz halinde kredi borcunuz silinecektir. Başka türlü kredi borcunuz silinmez.

Cevap bırakın