Lansman ve Lansman Fiyat Genel Olarak Nedir?

Genellikle reklamlarda ve haber programlarında işittiğimiz lansman terimi, yeni geliştirilmiş ya da üretilmiş bir ürünün atışa sunulmasını ve tanıtılmasını ifade etmektedir. Fransızca kökenli bir kelime olan Lansman, kısaca tanıtım, tanıtma ya da ortaya çıkarma anlamında kullanılmaktadır. Bu yazımızda, lansman konusunda merak ettiklerinize anıtlar vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Lansman nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi lansman sözcüğü, bir ürünün tanıtımı ve ortaya ilk kez çıkarılışını ifade etmektedir. Yani yeni bir ürün ya da hizmet ilk defa insanlara tanıtılacaksa bu tabir kullanılmaktadır.

Lansman’a özel ne anlama gelmektedir?

Lansman’ın tanımını yaptıktan sonra şimdi de lansman’a özel fiyat ne demektir? buna bakalım isterseniz. Bu tabir, yeni bir ürün veya hizmetin satışa sunulması ve tanıtılması sürecindeki fiyatını belirtmektedir. Bu fiyatlar, genellikle yeni ürün veya hizmetin asıl olması gereken fiyatlarına nazaran çok daha avantajlı olmaktadır. Çoğunlukla televizyonda yayınlanan otomobil veya konut reklamlarında sıklıkla duyduğumuz “Lansman fiyatı” tabiri, açıklanan fiyatın asıl değerine göre ya da yakın zamanda belirlenecek olan fiyatlara nazaran çok daha uygun bir değere sahip olduğunu anlatmaktadır.

Lansman fiyatlar nedir?

Bununla ilgili size bir örnek verecek olursak; 2020 yılında çıkacak olan X marka bir otomobilin yeni modeli için lansman fiyat 150 bin TL’dir. Bir süre sonra aynı otomobilin fiyatının normal fiyatı olan 160 bin  – 170 bin gibi olacağını anlamalıyız. İşte, buradaki ilk fiyat lansman fiyat olmaktadır.

Pek çok firma yeni bir ürün ya da hizmeti ile piyasaya çıkmak istediğinde, o ürünle ilgili karlarını minimize etmekte ve en avantajlı fiyatı belirleyerek lansman fiyatı olarak belirlemektedirler. Bu sayede, firma yeni ürünlerinin piyasada çok daha fazla yer edinmesini sağlamaya çalışmaktadır. Yeni çıkan bir ürüne tüketiciler genellikle şüphe ile yaklaşırlar ve ilk başlarda satın alma tercihlerinde geride kalırlar. Lansman fiyatlar ile piyasaya çıkıldığında işte bu dezavantajlar firma için avantaja dönüşebilmektedir.

Lansman fiyatın tüketiciler açısından değerlendirilmesi yapılırsa; bu fiyatlar sayesinde tüketiciler daha fazla bir maliyetle alabilecekleri bir ürünü ya da hizmeti kendileri açısından bir fırsata çevirebilmektedirler. Çünkü asıl fiyatından yaklaşık %10-20 gibi daha uygun bir maliyetle o ürüne sahip olma imkanı bulabilmektedirler.

Başka bir örnek verecek olursak; Yeni yükselmeye başlamış ya da tamamlanmak üzere olan bir konut projesinden lansman fiyatlar ile 300 bin TL’ye bir daire alabileceğinizi düşünün. Proje tümüyle bitirildiği zaman bu dairenin anahtar teslim fiyatı, değerlenme sürecini de göz önüne alırsak 350 bin – 400 bin TL’ye çıkabilir ki, lansman fiyatı ile bu daireyi satın aldığınız zaman çok iyi bir kazanç elde edebileceğinizi yadsıyamazsınız.

Cevap bırakın