Sıfırdan Başlayıp Nasıl Zengin Oluruz?

Hemen herkesin hayalidir zengin olmak. Haliyle, ne kadar hayal edilip düşünülse de insana hep imkânsız gibi gelir ve bunu çoğu kişi böyle düşünür.  Fakat günümüz zenginlerine bakacak olursak çoğu sıfırdan bir şekilde hayat kurarak bugünlere gelmiştir. Peki, sıfırdan bir şekilde başlayıp nasıl zengin oluruz?

Zengin olmanın tek alternatifi aileden kalacak olan miras değildir tabii ki… Günümüz Forbes listesinde yer almış olan zenginlere bir göz atın; mutlaka bir yatırım yapmışlardır veya bir girişimde bulunmuşlardır. Ve çoğu zenginin ortak noktası da ihtiyaç karşılayan düşünceler meydana koymaları…

İlgi Alanınızı Keşfedin

Milyoner olmadan evvel ilk olarak ne yapacağınızı kararlaştırın. Örneğin ilgi alanınız ne? Hangi konuda kendinizi bilgili biliyorsunuz? Hepimizin kullanmış olduğu Microsoft’u bir düşünün. Hem risk alması hem de kendi alanında ilk olması sayesinde Bill Gates milyoner kişiler arasında. Yalnızca Bill Gates mi? Elbette hayır. Geleceği öngören ve şimdiyi takip eden, yakın zamanda emekliliğe ayrılan Jack Ma. Milyonlarca bireyin ihtiyacı olan her şeyi tek bir siteye koyan ve bu şekilde zenginler arasında yerini alan Jack Ma, iş deneyimlerinden hiç de iyi sonuçlar almamıştır. Her defasında reddedilen Jack, gelişimleri yakından takip etmiş ve dönemimizin en fazla tıklanmakta olan e-ticaret sitesinin kurucusu olmayı başarmıştır. Bu başarıya imza atan Jack Ma, talebe cevap veren bir girişimci olduğundan olayı konumuza verilebilecek en mükemmel örneklerden biri.

Pozitif Düşünün

Eğer bir aşama kat etmek istiyorsanız pozitif düşünmek size daha faydalı olacaktır. Çevrenizde size daima sen bu işi yapamazsın diyen ya da olumsuz bir enerji veren kişiler olduğu sürece sizin bir şeyler başarmanız oldukça güç. Ne demişler “kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan.”  Bundan dolayı çevrenizde olan kişileri iyi bir şekilde seçmeniz gerekiyor. Vizyonu ve misyonu olan nitelikli kişiler ile iletişim kurun, bu kişiler size ilham kaynağı olacaktır. Siz de her geçen gün onları kendinize örnek almış olacak ve zamanla onların düşündüğü gibi düşünmeye başlayacaksınız.

Kendinizi Daima Geliştirin

Yalnızca çevrenizi değil bunun haricinde kendinizi de sürekli olarak geliştirin. Sürekli bir şeyler okuyun, tarih olur, felsefe olur, ne okumak isterseniz, size bir şeyler katabilecek şeyler okumaya çaba gösterin. Güncel olan şeyleri kesinlikle takip edin, bu spor olur, edebiyat olur ama mutlaka takip edin, bu size her zaman artı olarak dönüş sağlayacaktır ve aynı zamanda genel kültür seviyenizi de arttıracaktır. Kurslara gidin, neye ilginiz varsa ama öncelik olarak kendi alanınız ile ilgili kurslara gidin daha sonra hobi kurslarına gidin. Yani kendinizi her anlamda geliştirin. Devir artık internet devri. Neredeyse her şey artık internetten devam ediyor. İnternette vaktinizi iyi bir biçimde değerlendirin ve kendinizi oradan da yenilemeye çalışın. Özellikle teknoloji her geçen gün geliştiğinden dolayı yenilikleri takip etmeniz sizin yararınıza olur.

Cevap bırakın