Silikon Vadisi ve Startup’lar Konulu En İyi Dizi Film ve Belgeseller

Silikon Vadisi ve Startup’lar ile alakalı günümüze kadar bir çok dizi ya da film çekilmiştir. Hatta buraların belgeselleri dahi bulunmaktadır. Siz de silikon vadisindeki teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, hayal kuran, girişimci ruhlu biri iseniz mutlaka bu listeye bir göz atın.

Teknolojik gelişmelerin beyni olarak bilinen Silikon Vadisi ile yine burada kurulmuş olan şirketler ve internetin dünyasının en büyük isimleri hakkında çekilmiş olan dizi, film ya da belgesel mi izlemek istiyorsunuz?

İnternet devi şirketlerin nasıl doğduğunu ve büyüdüğünü öğrenmek, girişimciliğinizin artmasını sağlamak ya da devasa büyüklükteki şirketlerin ibretlik çöküşlerinden ders çıkarmak istiyorsanız Silikon Vadisi ile ilgili çekilmiş olan dizi, film ve belgesel listemizi sizler için paylaşıyoruz. İşte size bu konu hakkındaki 18 yapım.

Startup’lar ve Silikon Vadisi Konulu Filmler

Silikon Vadisi ve Startup’lar konusuyla çekilmiş günümüze kadar olan filmlerin listesi aşağıda ifade edilmiştir.

1. Pirates of Silicon Valley (Silikon Vadisi’nin Korsanları)

1999 yapımı Pirates of Silicon Valley, Michael Swaine’in Fire in the Valley: The Making of The Personal Computer kitabından esinlenerek beyaz perdeye aktarılmıştır. Bu yapımda Apple Şirketini kuran Steve Jobs ile Microsoft’u kuran Bill Gates arasında geçen rekabeti ve kişisel bilgisayarların nasıl ortaya çıktığını ve hangi aşamalardan geçerek bugünkü halini aldığını anlatıyor.

2. The Social Network (Sosyal Ağ)

Ben Mezrich adlı yazarın 2009’da yayınlanan The Accidental Billionaires: The Founding of Facebook, A Tale of Sex, Money, Genius, and Betrayal adlı kitabından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Gösterime girdiği yıl aşırı ilgi görmüştür. David Fincher’ın yönetmenliğini yaptığı bu filmde sosyal ağ denildiğinde ilk aklımıza gelen Facebook’un kuruluşunu, gelişimi ve ardından meydana gelen hukuki süreçleri konu alıyor. Bunun yanı sıra Mark Zuckerberg ve arkadaşı Eduardo Saverin çok sıkı arkadaş olduklarını ancak en sonunda fikir ayrılıklarına düştüğünü anlatıyor. Filmde gerçek yaşantılar anlatılmış ise de Zuckerberg’e göre gerçek olmayan durumlarda filmde mevcut.

3. The Internship (Genç Çıraklar)

Vince Vaughn ve Owen Wilson’ın başrol olarak oynadığı bu film işten çıkarılan iki pazarlama elemanının Google’a iş başvurusunda bulunması ve bu sebeple kendilerinden yaşça çok daha küçük kişilerle rakip olduklarını ve bununla birlikte meydana gelen durumları olayları konu alıyor. Film komedi tadında.

4. Steve Jobs (2015)

Michael Fassbender ve Kate Winslet gibi oyucuların bulunduğu 2015 senesinde yapılan bu filmin yönetmeni Britanyalı  Danny Boyle’dir. Film, Apple şirketinin kurucusu ve aynı zamanda CEO’su Steve Jobs’ın, 1984-1998 yıllarını kapsayan hayat hikayase ile birlikte bu dönemdeki arkadaşları ile olan ilişkilerini ve ikonik ürün lansmanlarını ele alıyor. Bu film ise, Walter Isaacson’ın aynı Steve Jobs isimli kitabından sinemaya uyarlanmış.

5. Antitrust

2001 yılılında gösterine giren bu film dünyaca ünlü bir kuruluşta çalışmak amacıyla toplanan genç yaştaki programcıları konu alıyor. Aslında başlarda her şey yolunda iken çalışmı oldukları kuruluşun sahibi ile ilgili gizli bilgiler gün yüzüne çıkmaya başlar, ardından olaylar gelişir.

6. Middle Men

2009 yılında gösterime girenMiddle Men filmi, internet üzerinden para kazanan ve porno alanında broker’lık yaparak kocaman bir servete sahip olmuş Jack Harris’i anlatıyor. Film, internet faturalama şirketleri ePassporte ve Paycom ile alakadar olan Christopher Mallick’in yaşantısını anlatıyor. Mallick çekilmiş olan filminin tüm sponsorluklarını kendisi yapmış olsa da gişede hüsrana uğramıştır.


Startup’lar ve Silikon Vadisi Konulu Diziler

Startup’lar ve Silikon Vadisi Konusu baz alınarak çekilen tüm diziler makalemizin devamında ifade edilmiştir. Bu dizilerden izlediklerinizi yorumlar kısmında yorumlayabilirsiniz.

7. Silicon Valley (Silikon Vadisi)

Silicon Valley oldukça başarılı olmuş bir HBO dizisi olarak biliniyor. Veri sıkıştırma amacıyla Pied Piper isimli  bir startup programı kuran 6 gencin iş dünyasındaki iniş ve yükselişlerin hiç bitmediğini ve iş hayatındaki tüm maceralarını konu almaktadır. Silikon Vadisi’ndeki günlük yaşam ve iş hayatını da ironik bir biçimde gözler önüne sererken insandaki merak duygusunu da açığa çıkararak sonraki bölümü sabırsızlıkla bekletiyor.

8. Betas

Amazon Video 2013 yılında bu diziyi başlatmış ve tek bir sezon yayınlamıştır. Dizi 4 yakın arkadaşın geliştirmiş olduğu bir ‘dating’ uygulama programının nasıl oluştuğu ve geliştiğini konu alıyor. Ayrıca bu uygulamaya yatırım yapmak isteyen girişimcileri arama çabaları da bir hayli güzel işleniyor.

9. Halt and Catch Fire

2014 yılında ekranlarda başlayan Halt and Catch Fire dizisi, Silikon Vadisinde geçmektedir.  1980 senelerinde bilgisayarla yaşama başlanıldığı zamanlarda, bilgisayarların farklı versiyonlarının icatları ile o yıllarda kurulmuş olan şimdilerde ise devasa boyutlara ulaşmayı başarmış bilgisayar temelli şirketler ile bu şirketlerde görev yapan bilgisayar ve yazılım mühendislerinin hayatlarını konu alıyor.


Startup’lar ve Silikon Vadisi Konulu Belgeseller

Belgeseli en genellikle araştırmacı, çok yönlü düşünen ve bilgiyi işlemek isteyen kişiler tercih etmektedir. Yakın geçmişimizde gerçekleşen ve geleceğimizi önemli ölçüde değiştiren gelişmelere ev sahipliği yapan, Startup’lar ve Silikon Vadisi hakkında çekilmiş belgeselleri makalemizin devamında bulabilirsiniz.

10. The Pixar Story (Pixar Hikayesi)

Pixar Animasyon stüdyoları tarafından kurulduğu daha ilk yıllarda çekilen  The Pixar Story, belgeseli oldukça etkili çekilmiş belgesel olmuştur. Belgesel, John Lasseter, Ed Catmull ve Steve Jobs gibi önemli isimlerin kurmuş oldukları Pixar Animasyon stüdyosunun başarılı olmasının hangi şartlardan geçerek oluştuğunu işlemekte.

11. Startup.com

Bu belgesel ise , dot-com patlaması ile birlikte govWorks.com’un hayatta tutunamamasını konu alan bir belgesel olmuştur.. Bu belgeselin, startuplar, hata ve başarısızlıklardan ders çıkarabilmeleri için çekildiğini söylüyorlar.

12. Steve Jobs The Lost Interview

1995 yılında bir tv programına röportaj veren Steve Jobs, bir televizyon programı için yaptığı kendi yaşantısına ait ilk dönemleri, Microsoft Şirketi ile yapmış olduğu rekabeti ve ilerleyen yıllara dönük vizyonu ile ilgili çok samimi bilgiler veriyor.

13. e-Dreams

Yine bir başarısızlık öyküsünü konu alan belgesellerden birisi de e-Dreams olmuştur. Bu belgeselde Kozmo.com’un yükseliş ve çöküşü konu edinmiş, iş planının bir startup şirketi için ne kadar hayati öneme sahip olduğunu gözler önüne sermiştir.  

14. Revolution OS

Bu uygulama ücretsiz yazılım hareketlerinin, Linux, GNU ve internetteki tüm açık kaynakların tarih verilerini topluyor. Bilgisayar korsanları ile herhangi bir sebeple bu oluşuma katkı sağlayan internet girişimcileri ile yapılan röportajların belgeselleştirildiği bir yapım olmuştur.

15. Something Ventured

Venture Kapitalizminin nasıl yükseldiği ile ilgili bir belgeseldir Something Ventured. Apple, Intel, Atari ve Cisco benzeri çok büyük firmaların kurucuları ve ‘venture kapitalist’ler tarafından birlikte nasıl inşa edildiğini anlatan bu yapım 60, 70 ve 80’li yılların en büyük girişimcileri ve sermaye sahiplerinin vermiş olduğu röportajlar ile de adından söz ettirmiştir.

16. Steve Jobs: Milyar Dolarlık Hippy

Teknoloji deninle ilk akla gelen devasa Apple’ın kurucu ortaklarından olan Steve Wozniak gibi kuruluşu sırasında meydana gelen olaylara şahitlik yapmış kişiler, Apple’ın yükselişi, aşağı doğru düşüşü ve ardından tekrar yükselişe geçerek bu günkü halini aldığını konu alıyor.. 2011 yılında  BBC tarafından yapılan bu belgeselin yönetmenliğini ise Laura Craig Gray ve Tristan Quinn yapmıştır.

17. Google Dünyası

Dünyadaki tüm internet kullanıcıları kesinlikle Google arama motorunu kullanıyor desek yanlış olmaz. Ancak bu belgeselde Google arama motorunun pek de bilinmeyen tarafları ekranlara getirilmiştir. Bu belgesel, National Geographic ekibince çekilmiştir. Google’ın bilinmeyen taraflarının yanında dünyanın en geniş bilgi deposu şeklini almış bu internet devi Google’un, özel kişisel bilgiler ile gizlilik konusunu etkileyip etkilemeyeceği tartışılıyor.

18. Facebook’un Hikayesi

BBC yapım tarafından 2012 yılında çekilmiş olan Facebook’un Hikayesi adlı belgeselde dünya üzerindeki en büyük sosyal ağ olan Facebook’un nasıl ortaya çıktığı konusu yer alıyor.. ‘Facebook, nasıl ve hangi amaçlarla kuruldu, kurucu Mark Zuckerberg ve arkadaşları neler yaptı, Facebook kısa sürede nasıl bu kadar popüler oldu?’ gibi sorulara cevap bulabileceğiniz bir belgesel olmuştur.

Bu makalemizde sizlerle  Startup’lar ve Silikon Vadisi ile alakalı bir çok dizi ya da filmi paylaştık. Sizler de bu film ve diziler hakkında görüşlerinizi yorumlar kısmında ifade edebilirsiniz.

Cevap bırakın