Taşıt Kredisini Ödemezsem Başıma Neler Gelir?

Taşıt kredisi veya başka bir kredi ürünü kullandıktan sonra borcunuzu ödemezseniz bir takım problemlerle karşılaşırsınız. Bu problemler ipotek nedeniyle araca el konulmasından kara listeye girmeye kadar olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Eğer siz de borcunuzu ödeyemiyorsanız size vereceğimiz tavsiyeleri dikkatle okumanızı öneriyoruz.

1. Taşıt Krediniz İçin Refinansmanı Değerlendirin

Eğer kredinizi ödemekte zorluk çekiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken yapılandırma için başka bankaları araştırmak olmalıdır. Yapılandırma yani diğer bir adıyla refinansmanı açıklamak gerekirse; ödemekte güçlük çektiğiniz kredinin aylık taksit oranını düşürmek amacıyla kendi bankanızdan veya başka bir bankadan yeni kredi alma işlemi diyebiliriz.

Bu işlemin olumsuz yanı yeni kredi kullandığınız için ve bu kredinin vadesi uzayacağı için kredi toplam geri ödeme tutarı da artacaktır. Çünkü genel amaç vade süresini arttırarak aylık taksit tutarını düşürmektir. Dolayısıyla yapılandırma yani refinansman için size en uygun geri ödeme şartlarını sunan bankayı tercih etmeniz ve araştırmanız yararlı bir karar olacaktır.

2. Yapılandırmada Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Noktalar

Size en uygun refinansman desteğini sunacak olan bankayı seçerken faiz oranlarını incelemek ilk aşama olacak. Ancak düşük faiz oranlı bankalar sizi yanıltmasın başka masraflarla daha da zararlı çıkabilirsiniz. Örneğin borcunuzun olduğu bankaya yapılandırma işleminden aldığınız krediyle borcunuzu kapatmak istediniz. Bankanız sizden %1,75 gibi bir oranda toplam tutar üzerinden erken kapatma ücreti uygulayabilir. Bu işten zararlı çıkmamak için yapmanız gerekenler şunlardır;

  • Kalan borcunuzla faiz oranı arasındaki fark,
  • Mevcut borcunuzun aylık ödeme miktarı,
  • MEvcut borcunuzun toplamdaki kredi maliyeti,
  • Erken kapatma oranının borcunuza yansıması şeklindedir.

Yukarıda ifade ettiğimiz durumları değerlendirerek yapılandırmanın mantıklı mı yoksa mantıksız mı olacağını değerlendirebilirsiniz. Kısaca mevcut borcunuzu yapılandırdığınızda toplamda geri ödemeniz gereken tutarla eski borcunuzu karşılaştırarak durumunuzu netleştirebilirsiniz.

3. Taşıt Kredinizi Ödemediğinizde Başınıza Neler Gelebilir?

Öncelikle kredi kullandıktan sonraki borcunuza olan tutumunuz kredi notunuzu etkilemektedir. Eğer borcunuzu zamanında ödemezseniz kredi notunuz önemli ölçüde düşecektir. Bu süre 90 günü doldurunca ise yani 3 taksit ödenmediğinde banka yasal işlem başlatmakta ve bu durum ise kara listeye alınmanıza neden olabilmektedir. Kara listeye girenler ise 5 yıl boyunca kredi başvurusu yapamıyorlar. Ancak ipotekle veya yüksek kredi notuna sahip kefille banka kredi başvurunuzu alabilir.

Taşıt kredisi kullanmak istediğinizde banka aldığınız araca ipotek uygulamaktadır. Yani borcunuzu ödemediğinizde aracınıza tedbir kararı uygulanmaktadır. 90 gün ödenmeyen borç nedeniyle aracınıza haciz uygulanabilir ve bu durumda aracı trafikte kullanamazsınız. Aksi halde görüldüğü yerde el konulmakta ve banka tarafından satışa çıkarılmaktadır.

4. Haciz Sonrası Ödediğim Krediler İade Edilir Mi?

Eğer bankaya borcunuzu ödeyemedi iseniz ve bu nedenle banka aracınıza haciz koyduysa, o güne kadar ödediğiniz paraları geri alabilirsiniz. Size yapılacak ödeme faiz tutarı da eklenerek iade ediliyor. haciz işlemi kalan borç miktarı üzerinden gerçekleştiriliyor.

5. Taşıt Kredisi Borcunuz İçin Yapılandırma Neden Önemli?

Taşıt kredisi borcunuzu ödemekte güçlük çektiğiniz zaman yapılandırma en önemli seçenekler arasında dikkate alınmalıdır. Çünkü borcunuzu ödeyemediğiniz zaman kredi notunuz düşüyor. Yapılandırma yaptığınızda bu durum söz konusu olmuyor. Üstelik borcunuzu daha az miktarlarda taksit tutarlarıyla ödüyorsunuz. Kredi notunuz düşerse başka bankalar da dahil kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali düşmektedir.

Bu makalemizde sizlere taşıt kredisini diğer bir ifadeyle araba kredinizi geri ödemediğinizde ne tür problemlerle karşılaşırsınız durumlarını anlattık. Sizler de yaşadığınız problemleri bizlere sorabilirsiniz. Uzman ekibimiz sizlere yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın