Yatırımı Güvenli Hale Getirmek İçin Bilmeniz Gereken 6 Madde

Eğer bir yatırım hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bu konudaki profesyonellerden yardım alabilir ya da kendiniz bir araştırma içerisine girerek hangi yatırımların daha güvenli olduğunu bulabilirsiniz. Yatırımlarınızı güvenli bir şekilde yapmak istiyorsanız bu makalemize göz atmanızda fayda var.

Yatırım işlerinde güven; tercih ettiğiniz risk durumuna, yatırımınızın toplam tutarına ve bu yatırımdan beklediğiniz kazanç oranlarına göre değişiklik gösterse de bazı temel kaideleri uygulayarak yatırımlarınızın daha güvenli bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Tüm yatırımcılar yapmış oldukları yatırımın güvenli olmasını ister. Herkese uygun olan kuralları bu yazımızda inceleyebilir ve daha güvenli bir yatırım yapma imkanı bulabilirsiniz.

1. Bilgi Sahibi Olmak Temel Ön Koşuldur

Altın kural olarak yatırım yapacağınız iş hakkında bilgi sahibi olmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Belki de dönem dönem farklı yatırımlar değişiklik gösterebilir. Sizin yapmış olduğunuz yatırımı etkileyecek bir gelişmenin meydana gelmesi halinde bu yatırımdan elde edeceğiniz kar oranı da değişiklik gösterecektir. Eğer yatırımınız hakkında bilgi birikiminiz çok ise bu dönemsel hareketlilikleri atlatabilmek için daha fazla strateji geliştirebilir ve olumsuz kar oranlarından en az etkilenebilirsiniz.

Bundan dolayı bir yatırımın güvenli olmasını sağlamak istiyorsanız yatırımınızı yaptığınız ekonomik enstrümanlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Eğer bir yatırım aracı hakkında bilginiz yoksa buraya yatırım yapmamanız sizin için daha güvenli olabilir. Bunun için yatırıma başlamadan evvel, yapacağınız yatırım ile ilgili ne kadar bilgiye ulaşabilirseniz sizin yatırımınız da o derece güvenli olacaktır.

2. Asla Para Kaybetmeyin

Yatırım yapan hiç kimse para kaybetmek için bu yatırımı gerçekleştirmez. Asla para kaybetmeyin başlığı size tuhaf gelse de şu örneklere bir göz atmanızı istiyoruz. Örneğin, devlet tahvilleri ya da mevduat faizleri gibi yatırım araçları borsa, forex gibi yatırım araçlarına oranla daha az risklidir. Eğer siz riskleri göze alarak farklı bir yatırım aracında işlem yapmayı düşünüyorsanız her zaman kar edeceğiniz diye bir durum söz konusu değildir. Buralarda kayıplarınız da olabilir ve bu kayıplar sizi daha derinden etkileyebilir. Sizin için en önemli şey ana paranızı önemli ölçüde korumak olmalı ve kayıplarınızı telafi edebilecek bir yatırım aracı seçmelisiniz.

Eğer bir yatırım yapmışsanız ve bu yatırımınızdan zarar etmişseniz, zararda iken yatırımdan çıkmak yerine kaybettiğiniz paraları telafi etmeyi öncelikli düşünmelisiniz. Eğer işlerin daha da kötüye gideceğini düşünüyorsanız yatırımdan çekilebilirsiniz. Yatırımlarınızın güvenli olmasını istiyorsanız bu yatırımı yaptıktan sonra yaşayabileceğiniz kayıpları önceden hesaplamalısınız ve olası ters bir durumda başka planlar geliştirmelisiniz. Bunları da yatırımı yapmadan önce halletmelisiniz.

3. Destek Almak İdeal Çözüm Olabilir.

Eğer büyük tutarlarda bir yatırım yapma düşünceniz arsa ve yatırımlar hakkında bilgi sahibi değilseniz, bu işte profesyonel olan kişi ya da kurumlardan destek almanız en iyi çözümdür.

Kendinize özel olarak bir profesyonel yatırım danışmanı bulabilir ya da size güven veren finans kuruluşlarının yatırım fonlarını tercih edebilirsiniz.

Bu konuda profesyonellerden destek alarak ya da finans kuruluşları ile çalışarak yatırımınızı daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.

4. Portföy Çeşitlendirmesi Paranızı Güvende Tutar

Yatırımlarınız tamamen güvende olur diyemeyiz ancak farklı portföy çeşitlerine yatırım yapmanız halinde daha güvenli bir yatırım yolu seçmiş olursunuz. Bir tek yatırım aracına yönelmek yerine daha fazla yatırımlarla portföyünüzü çeşitlendirebilirsiniz.

Bu yöntem aslında yatırımcılara daima avantaj sağlamıştır. Bununla birlikte yatırım yapılan her şeyi takip etmek zorunda kalmak ise bu durumun dezavantajıdır. Ancak farklı portföylere yatırım yaparak öz sermayenizi güvence altında tutmak daha da kolaylaşır.

Örneğin, yatırım için ayırmış olduğunuz paranın bir kısmı ile hisse senedi aldınız. Başka bir kısmı ile hazine bonosu ya da devlet tahvili edinmiş olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hisse senetlerinden zarar ettiğinizi düşünürsek belki de tahvil ya da bonodan kazanç elde edeceksiniz ve ana paranızı bir şekilde garanti altına almış olacaksınız. Ancak yatırım yapacağınız tüm paranızı hisse senedine yatırdığınızı varsaydığımızda olası bir zarar durumunda ana paranızda eksilmeler meydana gelebilir.

5. Uzun Vadeli Yatırımlar Yapmayı Düşünün

Kısa vadeli bir yatırıma göre uzun vadeli bir yatırım yaparak olası küçük dalgalanmalardan fazla etkilenmemenize yardımcı olacaktır. Uzun vadeli bir yatırımda risk daha düşüktür ve vadenin sonunda daha çok kar elde edebilirsiniz. Eğer yatırımlarınızdan elde edeceğiniz gelirleri başka alanlarda hemen kullanmak gibi bir fikriniz yoksa uzun vadeli yatırımları tercih etmelisiniz. Bu sayede yatırımınız daha güvenli olacaktır.

Mesela, 5 yıllık bir yatırım planınız olsun ve bu sürenin sonunda ana paranıza ek olarak önemli oranda kar ettiğinize şahit olabilirsiniz.

6. Küçük miktarlarla Güveni Sağlayabilirsiniz

Yatırım yapmaya ilk başladığınız zamanlarda daha küçük miktarlarda bir yatırım yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede kendinizi denemiş ve ilerisi için de bir fikir sahibi olursunuz. Çünkü yatırımınız tutarı az olursa olası kayıplarınızda o oranda az olacaktır. Tabi bu tür yatırımların getirisi de az olacaktır ancak dediğimiz gibi siz kendinizi denemiş olursunuz.

Mesela, başlangıç için 5 bin Türk lirası veya bu paraya karşılık gelen başka para birimlerinden euro veya dolar ile küçük yatırımlar yaparak bu işe başlayabilirsiniz. 250 liraya yatırım yapmak bile mümkündür. Bu tür yatırımlar olası kayıpları azaltacağından, yatırımlarınızın daha güvenli olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda yapacağınız küçük yatırımlar ilgili alanlarda uzmanlaşmanızı da sağlayacaktır.

Bu başlıkları toparlamak gerekirse, öncelikle yatırım hakkında bilgi sahibi olmalısınız, yatırım araçlarını tanıdıktan sonra portföy çeşitlendirmesi yapmalı ve eğer yatırım konusunda acemi iseniz yardım ve destek almalısınız. En son ise yatırım işine küçük tutarlarda girerek kendinizin ne yapabileceğini görmelisiniz. Bu sayede daha profesyonel yatırımlar için zemini de kendiniz hazırlamış olacaksınız.

Cevap bırakın