Yüksek Öğrenim Kredisi Alabileceğiniz Bankalar

Tüm dünyada ve ülkemizde eğitim düzeyinin giderek yükselmesinden dolayı, nerdeyse üniversite mezunu olmak bile yeterli olamayabilmektedir. Bundan ötürü pek çok kişi üniversite öğreniminden sonra yüksek öğrenim görmeyi istemektedir. Bu hedeflerine ulaşmak isteyen birçok öğrenci yüksek lisans ya da doktora programlarına girmek istedikleri zaman maliyetleri de göz önüne almak durumunda kalmaktadırlar. Bu yazımızda, yüksek öğrenim kredisi veren bankalar ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Yüksek öğrenim görmek isteyen öğrencilerin bu konudaki ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla üniversiteler bankalarla bir takım anlaşmalar yapmakta, bu sayede hazırladıkları kampanyalarla yüksek öğrenim kredisi ile ilgili destek sağlamaktadır. Buna göre, yüksek öğrenim kredisi veren bankalara bir göz atacak olursak;

Yapı Kredi yüksek öğrenim kredisi:

Banka, farklı eğitim masraflarının yanı sıra yüksek öğrenim kredisi sağlayarak finansman sağlamaktadır. Bunun için 48 ay vadeli 50 bin TL’ye kadar eğitim kredisi kullandırtmaktadır. Kredi imkanından yararlanmak için, Yapı Kredi şubelerinden herhangi birine müracaat etmeniz yeterli olmaktadır. Kredi tahsisi için gereken evraklar kimlik belgesinin fotokopisi, gelir belgesi ikametgah belgesi ya da aynı adrese ait son üç aylık elektrik veya su faturası, öğrenci kayıt belgesi ile birlikte proforma fatura olarak sıralanmaktadır.

Ziraat Bankası eğitim kredisi:

Yüksek öğrenim kredisine başvuru yaptığınızda Ziraat Bankası size 36 ay vadeli eğitim kredisi tahsisi gerçekleştirmektedir. Kredinin tahsis edilmesinin koşullarından biri de KMH (Kredili Mevduat Hesabı) açılması olmaktadır. Bunun yanı sıra kredi alan kişiye hayat sigortası yapılma şartı da getirilmektedir. Kredi hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için 0850 220 00 00’ı arayabilirsiniz. Kredi başvurusu veya bilgi edinmek amacıyla herhangi bir Ziraat Bankası şubesine de gidebilirsiniz.

İş bankası yüksek öğrenim kredisi:

Ülkemizin en köklü bankalarından biri olan İş Bankası, eğitim konularında oldukça hassas hareket etmektedir. Öğrencilerin eğitim giderlerinin rahatlıkla karşılanabilmesi amacıyla kredi finansman desteğinde bulunmaktadır. Öncelikli koşul tahsis edilen kredinin sadece eğitim harcamalarında kullanılmasıdır. Kredi başvurusunda banka öğrenci kayıt belgesi ve diğer bazı belgeleri de talep etmektedir. Daha detaylı ve ayrıntılı bilgi sahibi olmak için, İş Bankası şubelerine giderek yüksek öğrenim kredisi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca 0850 724 0 724 numaralı telefondan da bilgi edinebilmektesiniz.

Akbank eğitim kredisi:

Yüksek öğrenim kredisi veren bankalardan biri de Türkiye’nin güçlü özel bankalarından biri olan Akbank’tır. Kredi başvurularınız için bir Akbank şubesine gitmeniz ve talebinizi iletmeniz yeterli olacaktır.

Vakıfbank eğitim kredisi:

Devlet bankalarından biri olan Vakıfbank, 40 bin TL’ye varan eğitim kredisini 12 ay vadeli olarak sunmaktadır. Daha yüksek bir kredi talebinde bulunacaksanız, başvurunuzdan önce yetkili görevli ile bunu konuşmalı ve çözüm aramalısınız. Kredi başvuruları şubeler üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bankanın verdiği eğitim kredisinin aylık faiz oranı %1,18 olarak belirlenmiştir.

Şekerbank eğitim kredisi:

Yüksek öğrenim kredisi konusunda öğrencilere destek sağlayan Şekerbank, 48 ay vadeli aylık %1,48 faiz oranı ile 10 bin TL’lik kredi tahsisi sağlamaktadır. Başvuru yapmak isteyenler banka şubelerinden birine gitmeli ve işlemleri tamamlamalıdır.

Odeabank eğitim kredisi:

Bankanın sunduğu eğitim kredisinden faydalanmak isteyenler, 60 aya varan vadelerle 20 bin TL’ye kadar kredi alabilmektedirler. Bu kredi için bankanın uyguladığı aylık faiz oranı ise %1,55 olarak belirlenmiştir.

Asbank eğitim kredisi (KKTC): Türkiye’de ismi bilinmeyen bir banka olsa da, KKTC’de yüksek öğrenim görecek olan öğrenciler için aylık 0,90 faiz oranı ile 36 ay vadeli 20 bin TL’ye kadar eğitim kredisi vermektedir.

Yüksek öğrenim kredisi özel bir kredi türü müdür?

Bu noktada sizlere şunu belirtmemiz gerekiyor. Bankaların tamamının tahsis etmekte olduğu kredi temelde bireysel ihtiyaç kredisidir. Bu, banka literatüründe yüksek öğrenim kredisi adı altında herhangi bir kredi çeşidinin olmaması demektir. Bankalar müşterilerinin ihtiyaçlarına bağlı olarak oluşturduğu kampanyalardan ibarettir. Bu demek oluyor ki, yüksek öğrenim kredisinde de bireysel ihtiyaç kredisi başvurusunda dikkate alınan kriterler geçerlidir.

Cevap bırakın