Yurtdışında En Popüler Meslekler ve Ülkeleri

Yurtdışında en popüler meslekler yabancı ülkelerde çalışmak isteyen herkesin merak ettiği bir durumdur. Ülkemizde olduğu gibi diğer ülkelerde de mesleki donanıma sahip kalifiye eleman açığı oldukça fazladır. Yurt dışında en popüler meslekler ülkelerin sosyolojik ve ekonomik yapısına göre değişebiliyor. Kimi ülkelerde tıp doktoru açığı varken kimilerinde ara eleman açığı çok fazladır. Az olanın değerli olduğu gerçeği ülkemizde de meslek sahiplerini heyecanlandırıyor.

Her meslek sahibi sizler de bilmediğiniz bir ülkede mesleğinizi icra etmenin nasıl bir duygu olduğunu merak ediyorsunuzdur. Kimileri mesleki deneyim için yurt dışı tecrübesi isterken kimileri ise daha çok para kazanmak için yurt dışında çalışmak istiyor. Bizler de sizlere yurt dışındaki en popüler meslekler nelerdir sorusuna cevap vereceğiz. İşte detaylar…

1. Yurtdışında Hemşirelik Mesleği 

Dünya nüfusu ve teknoloji hızla artıyor. Gelişimin bir sonucu olarak personel ihtiyacı her daim hissediliyor. Özellikle nüfusun artmasıyla birlikte meslek dallarında personel ihtiyacı giderek artıyor. Sağlık sektörünün bu kapsamda etkilenmemesi mümkün değildir. Bu nedenle tüm dünyada hemşirelik mesleği oldukça popüler.

Hemşire ihtiyacının en çok hissedildiği ülkelerin başında Avustralya, Belçika, İngiltere ve ABD geliyor. Ancak her ülkenin hemşire istihdam alanı farklılık gösteriyor. Bu kapsamda ülkelerin genel olarak hemşire aradığı dallar şunlardır;

 • Avustralya özellikle ruh sağlığı alanı sağlık hizmetlerinde ve ameliyathanelerde görev yapabilecek hemşireler arıyor. Eğer Avustralya’da bu mesleği icra etmek isterseniz aylık yaklaşık olarak 5.000 ve üzeri ABD doları kazanabilirsiniz. Yani yıllık 60 Bin Dolardan fazla para kazanmanız mümkündür. Hemşire açığı için 13 alanda ilan verildiği ifade ediliyor.
 • Belçika aradığı hemşireler için genelde yaşlı bakımı ve tedavisi için personel aramaktadır. Gelişmiş bir ülke olan Belçika, yaşam ömrünün uzaması nedeniyle vatandaşlarına bakım yapabilecek, onları fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklarını tedavi edebilecek sağlık hizmeti veren hemşire arıyor. Palyatif ve Geriatrik bakım kapsamında değerlendirilen bu sağlık hizmeti için hemşire açığının oldukça fazla olduğunu ifade etmek isteriz. Palyatif bakım 65 yaş üzeri hastalara yönelik belirli alanlarda tedavi hizmetini ifade ederken, Geriatrik bakım ise hastaların tedavilerine neden olan hastalıklardan kaynaklanan sıkıntıları gidermeye yönelik tedavi hizmetini ifade eder.
 • Almanya’da Belçika’da olduğu yaşlı bakımı kapsamında hemşire arıyor. Üstelik yaşlı bakımı için sadece hemşire aramıyor. Bu alanda görev yapan bir çok personele ihtiyacı var.
 • İngiltere, Almanya ve Belçika’nın aksine yeni doğan bölümünde çalışabilecek hemşire arıyor. Buna ek olarak ameliyathanede de görev yapabilecek çok sayıda hemşireye ihtiyacı var.
 • Hemşire açığı olan ülkelerden bir diğeri de ABD’dir. Anca bu ülkede hemşire açığı her eyalette farklı sayıdadır. Örneğin California eyaletinde hemşire açığının diğer eyaletlere göre fazla olduğu ifade ediliyor. ABD’de hemşireler yalaşık olarak yılda 120 Bin Dolar kazandığı ifade ediliyor. Bu rakamın daha da arttığı bu alanda görev yapan kişilerce belirtiliyor.

2. Yurtdışında Makine Mühendisliği Mesleği

Makine mühendisliği mühendislik biliminin en tepesinde geliyor. Kendi içerisinde onlarca dallara ayrılan bu bölüm yaşamın her alanında etkindir. Güneş enerjisinden kimya sanayisine, inşaattan ulaşım araçlarına her alanda ihtiyaç duyulan bir meslektir. Bu kapsamda sadece otomotiv sektörümde 18 ülkenin makine mühendisi ihtiyacı olduğu ifade ediliyor.

Avusturya makine mühendisliği bölümü okumuş olan personel arıyor. Üstelik makine mühendisi açığının 23 alanda olduğu ifade ediliyor. Makine mühendisinin yanı sıra ara, bu alanda görev yapabilecek ara eleman açığının da olduğu belirtiliyor. Bu kapsamda özelikle iklimlendirme, otomotiv ve mekanik tesisat alanında görev yapabilecek personel aradığı ifade ediliyor.

Otomotiv sektöründe en fazla açığa tahmin edebileceğiniz gibi Almanya’nın sahip olduğunu ifade edebiliriz. Bu alanda görev yapabilecek mühendisler aramaktadır.

Otomatik kontrol sistemleri ve elektronik cihazlar alanında görev yapabilecek personele ihtiyaç duyan ülkelerin başında ise Singapur geliyor. Haritada dahi yerini gösteremeyeceğimiz bir ülke olan Singapur, gelişmekte olan ülkeler arasında kendinden sıkça söz ettiriyor. Üretimde yaptığı yenilikler nedeniyle yetişmiş personel ihtiyacı artıyor. Bu kapsamda makine mühendisi ihtiyacı çok fazla. Özellikle otomasyon alanında görev yapabilecek personel arıyor. Bu alanda ihtiyaca cevap verebilecek en iyi mesleğin Enerji Sistemleri Mühendisliği olduğunu ifade edebiliriz. Enerji Sistemleri Mühendislerinin elektrik elektronik ve makine mühendisliği bölümü karışımı bir mühendislik dalıdır.

Makine mühendisi arayan bir diğer ülke ise İspanya’dır. Bu ülkede işsizlik oldukça yüksek olmasına rağmen, makine mühendisleri rahat bir şekilde iş bulabiliyor.

İngiltere uzay ve havacılık sanayisinde görev alabilecek ve yeterli bilgi ve beceriye sahip makine mühendisi arıyor. Eğer yeni mezun iseniz kendinizi geliştirmeniz ve iş garantisinde görev yapabilmeniz için İngiltere cazip bir yer olabilir. Çünkü bu alanda yeni başlayan bir makine mühendisinin maaşının yaklaşık 25.000 İngiliz Sterlini olduğu ifade ediliyor.

3. Yurtdışında Tıp Doktoru Mesleği

Ülkemizde olduğu gibi dünyada da en az 18 ülkede uzman ve pratisyen hekim açığı olduğu ifade ediliyor. Bu kapsamda ülkelerin tıp branşına göre hekim açıkları şöyledir;

 • Avusturya nöroloji uzman ve bu alanda cerrah, anestezi uzmanı, gastroenteroloji uzmanı ve diğer 30 tıp alanında uzman hekim açığının olduğu ifade ediliyor.
 • İngiltere en az 7 dalda hekim açığının olduğunu ifade ediyor. Bu kapsamda adli psikiyatri, pediatri, hematoloji ve jinekoloji alanlarında açığın fazla olduğu belirtiliyor.
 • Almanya’nın binlerce tıp doktoruna ihtiyacı olduğu ifade ediliyor. Bu mesleğin ülkenin en çok kazandıran mesleği olduğu belirtiliyor. Yıllık ücretleri ise 50 Bin Euro’ya tekabül etmektedir.
 • Yeni Zelenda gelişmekte olan ülkeler içerisinde en çok dikkat çekenlerden biridir. Özellikle tıp alanında en az 10 dalda hekim açığı olduğu ifade ediliyor. Bu kapsamda anestezi uzmanları ve genel cerrahi en çok ihtiyaç duyulan dallar arasındadır.

4. Yurtdışında Elektrik Mühendisliği ve Enerji Sistemleri Mühendisliği Mesleği

Elektrik mühendisliği bölümü tüm dünyada istihdam alanı yüksek olan bir meslektir. Bu alanda mühendislere ve ara elemana her zaman ihtiyaç duyuluyor. Elektrik mühendisliği yurtdışında en çok inşaat ve enerji sektöründe istihdam ediliyor. Bu kapsamda ülkelerin ihtiyaçları aşağıda ifade edildiği gibidir. Buna göre;

 • Avusturya yukarıda ifade ettiğimiz diğer mesleklerde olduğu gibi enerji, otomotiv ve inşaat sektöründe görev yapabilecek eleman arıyor.
 • Macaristan elektrik mühendisi açığının en çok olduğu ülkelerden biridir. Eğer elektrik mühendisi olarak Macaristan’da görev yapmak istiyorsanız kıymetli bir mesleğe sahip olacağınızı ifade etmek isteriz.
 • Singapur gelişmekte olan bir ülke olması nedeniyle teknolojiye ve üretime yatırım yapmak istiyor. Özellikle enerji sektöründe yeni yatırımla deniyor. Hemen her alanda elektrik mühendisine ihtiyaç duyuyor. Ancak Enerji Sistemleri Mühendisliğinin Singapur’da daha etkili olabileceği ifade ediliyor. Çünkü hem makine hem de enerji alanına hakim olan Enerji Sistemleri Mühendisliği gelişmekte olan ülkeler için adeta biçilmiş kaftandır.
 • İngiltere özellikle doğal gaz ve petrol sanayinde başta olmak üzere enerji dağıtım sektöründe görev yapabilecek personel arıyor. Bu sektörde elektrik mühendisliğinin yanı sıra yine Enerji Sistemleri Mühendisliğinin daha etkili olduğunu ifade etmek isteriz. Çünkü doğal gaz, petrol dağıtım ve kontrol sistemlerinin kurulumu ve yönetiminin yanı sıra elektrik dağıtımı ve iletimine de hakim olan enerji sistemleri mühendisleri İngiltere’de çok geniş bir istihdam alanına sahip olabilirler.

5. Yurtdışında Bilgisayar Uzmanı ve Programcısı Mesleği

Bilgisayar uzmanı ve programcısı mesleği günümüzde popüler olduğu gibi gelecekte de popülerliği devam edecek bir meslektir. Bu meslek sahipleri tüm dünyada önem verilen ve her zaman istihdam açığı olan bir meslek grubudur. Görev aldıkları alanların başında ise AR-GE çalışmalarının yapıldığı kurumlar geliyor. Bunların yanı sıra yazılımlar, web siteleri, mobil cihazlar ve bilgisayar uygulamaları gibi bir çok bilişim alanında görev yaparlar. Bu mesleğin en çok ihtiyaç duyulduğu ülkeler ve alanları şunlardır;

 • Avusturya en az 15 dalda bilgisayarcı arıyor. Özellikle wep yazılımı ve genel yazılım, multimedya ve bilgisayar programcılığı dallarında görev yapabilecek ve yeterli mesleki donanıma sahip personel arıyor.
 • Yeni Zelanda’nın hemen her alanda personel ihtiyacı olduğunu ifade etmiştik. Gelişmekte olan bir ülke olan Yeni Zelanda programlama alanında uzman personel arıyor.
 • Gelişmekte olan ülkelerden biri olan Singapur web tasarım ve yazılım alanlarında uzman kişilerin yanı sıra, oyun yazılımı alanında da mesleki bilgi ve beceriye sahip personel açığı bulunuyor.
 • İngiltere shader komut fonksiyonları alanında yazılım bilgi ve becerisine sahip personel arıyor. Bu kapsamda görev yapan kişilerin İngiltere’de yılda 32 Bin Sterlin kazandığı ifade ediliyor.

6. Yurtdışında Sistem Mühendisliği ve Analistleri Mesleği

Bilgisayar ve Sistem mühendisliğine ihtiyaç her geçen gün artıyor. Gelişmeye devam eden ve hali hazırda kurulmuş olan sanayide tüm dünyada sistem ve bilgisayar mühendislerine ihtiyaç giderek artıyor. Özellikle iletişim sistemlerinin tasarlanması, kurulumu ve yönetimi konusunda çok fazla personel açığı bulunuyor. Bu kapsamda personel ihtiyacı olan ülkeleri öyle sıralayabiliriz.

 • Yeni Zelanda yaptığı yatırımlarla dikkat çekmeye devam ediyor. Gelişmekte olan ülkeler statüsünde yer alan bu ülke, hemen her alanda uzman arayışında. Bilişim sektörü de arayışın devam ettiği alanların başında geliyor. Bilişim alanında en az 12 dalda uzman açığı bulunuyor. Bu alanda 5 yıl deneyime sahip olmak ise ülkenin önem verdiği bir diğer konudur.
 • Lüksemburg bilişim sektöründe sistem mühendisi ve bilgisayar mühendisi arıyor. Üstelik her geçen gün personel ihtiyacı giderek artıyor.
 • İngiltere sistem mühendisi arıyor ve bu kapsamda görev yapabilecek uzmanların yıllık maaşının 45 Bin Euro’yu geçtiği ifade ediliyor.
 • Avusturya 9 alanda bilgisayar mühendisi ve analisti arıyor. Yine bu ülkede de bilgisayar ve analist ihtiyacı giderek artıyor.

7. Yurtdışında İnşaat Mühendisliği Mesleği

İnşaat mühendisliği alanında jeo-teknik uzmanı olan kişiler en çok istihdam edilmek istenen uzmanlık dalıdır. Dünya genelinde 17’nin üzerinde ülkede bu alanda uzman olan personele ihtiyaç duyuluyor.

İnşaat mühendisi ihtiyacı duyulan ülkeler başta Hindistan, Almanya ve İngiltere geliyor. Hindistan 6 milyon inşaat mühendisi açığı ile en çok personel talep eden ülkeler arasında. Yine bu alanda yetişmiş ara elemana da ihtiyaç duyuluyor. Özellikle inşaat teknikeri ihtiyacı belirttiğimiz ülkelerde oldukça fazla.

8. Yurtdışında Muhasebeci Mesleği

Muhasebeci ihtiyacı özellikle ekonomik kriz yaşayan ve tehdidi altında olan ülkelerde hissediliyor. Bunun yanı sıra gelişmekte olan ülkelerde de ekonomik sistemin oturabilmesi için önem verilen mesleklerdendir. Muhasebeci arayan ülkeler şunlardır;

 • Yunanistan yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle muhasebeci ihtiyacı duymuştur. Özellikle bu alanda görev yapabilecek uzman personel açığı oldukça fazladır.
 • İrlanda ekonomik krizden etkilenen ülkelerdendir. Kriz nedeniyle zarar gören ekonomik düzenin tekrar tesisi için iş riski değerlendirme ve iş analisti görevleri yapabilecek personele ve vergi uzmanlarına ihtiyaç duyuyor.
 • Singapur gelişmekte olan ülkelerden biridir. Bir çok alanda teknolojiye ve üretime yatırım yapmaktadır. Mali sistemin kurulması, geliştirilmesi ve kontrolü için uzman personele ihtiyacı var. Eğer 5 yıl ve üzeri deneyime sahip bir muhasebeci iseniz iyi bir maaşla kısa sürede iş bulabileceğinizi ifade edebiliriz.

9. Yurtdışında Diş Hekimliği Mesleği

Dil hekimliği mesleği ülkemizde olduğu gibi diğer ülkelerde de eksikliği hissedilen önemli mesleklerden biridir. Yapılan işin zorluğu ve insanın olduğu her yerde gerekli olması ve en önemlisi sağlık alanında bir meslek olması diş hekimliğini tüm dünyada önemli kılıyor. Her ne kadar tüm ülkelerde diş hekimi ihtiyacı olsa da aşağıda ifade ettiğimiz ülkelerde bu açık oldukça fazladır.

Finlandiya başta olmak üzere İskandinav ülkelerinin hemen hemen tamamında yeterli bilgi ve beceriye sahip, mesleğinde deneyimli diş hekimleri arıyor.

Hindistan diş hekimi ihtiyacı olan ülkelerin başında geliyor. İnternette diş çekimi, bakımı ve onarımı hakkında Hindistan videolarını izlediğinizde bu alanda mesleki açığın oldukça fazla olduğuna şahit olacaksınız.

10. Yurtdışında Eczacılık Mesleği

Hastahanelerde ve ilaç sanayinde gerekli bilgi ve beceriye sahip eczacı aranıyor. Bu kapsamda AR-GE’de çalışabilecek, reçetelendirme yapabilecek ve deneyler gerçekleştirecek deneyimli eczacı ihtiyacı bulunuyor. Yeni Zelanda eczacı ihtiyacının en çok olduğu ülkelerden biridir.

Bu makalemizde sizlere yurtdışında en popüler meslekleri anlattık. Eğer sizlere de yurtdışında iş imkanı arıyorsanız, mesleğinize en uygun ülkeyi seçerek daha yüksek maaşlı işlerde çalışabilirsiniz. Hem kariyer hem de para kazanmada mesleğinizin en kıymetli olduğu ülkeyi seçerek hayalini kurduğunu yaşamı kazanabilirsiniz. Ancak bu meslekleri icra edebilmek için en büyük problem olarak yabancı dil engeli karşınıza çıkacaktır.

Cevap bırakın