Yurt İçi Kargo Kargomun Nerede Olduğunu Nasıl Öğrenirim?

1982 yılında kurulmuş olan ve faaliyetlerini sürdüren Yurtiçi Kargo, Türkiye’nin en büyük kargo şirketlerinden biridir. Bünyesinde yaklaşık 13 bin kişi çalıştıran firma, 32 aktarma merkezi, 17 bölge müdürlüğü ve 4 bine yakın araç filosu ile KKTC de dahil kargo taşımacılığı hizmetlerini sürdürmektedir. Yazımızda, Yurtiçi kargo takibi ya da kargom nerede sorusuna cevap vereceğiz. İşte, detaylar;

Faaliyetlerine başladığı ilk günden başlayarak, ülkemizin kargo sektöründe her zaman ilkleri başaran Yurtiçi kargo, günümüzde teknolojik altyapısı sayesinde her müşterisine taşıdığı kargo hakkında anlık bilgiler sağlamaktadır. Kargo takip denen bu uygulama ile kargonun o anda nerede olduğundan tutun, hangi şubeye iletileceğine, kargonun ne zaman yerine ulaşacağından tutun teslimat süresiyle ilgili bilgilere varana kadar pek çok bilgi müşterilere sağlanmaktadır.

Kargomu nereden takip edebilirim?

Kargonuzu nereden takip edebileceğiniz ile ilgili soruya verilecek cevap oldukça basit. Yurtiçi kargo’nun http://www.yurticikargo.com/Sayfalar/default.aspx adresindeki internet sitesine girmeniz ve gönderi sorgu sekmesine girmeniz yeterlidir. Bu alanda gönderinizin takip kodunu girdikten sonra verilen güvenlik kodunu da girmeniz gerekmektedir. Daha sonra sorgulama butonuna tıklamanız bilgi edinmeniz için yeterlidir.

Kargo sorgulama nasıl yapılır?

Kargonuzu sorgulamak için Yurtiçi kargo’nun resmi internet sitesine girerek işlemlerinizi yapabilirsiniz.  Bu bağlantıdaki linke tıklayıp buradaki formu doldurabilir ve kendinize bir hesap oluşturabilirsiniz. Daha sonra https://bireysel.yurticikargo.com/Access/Login linki üzerinden girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sitedeki yönlendirmeleri takip ederek kargo sorgulamasını ve kargo takibini rahat bir biçimde yapabilmektesiniz.

Yurtiçi kargo müşteri hizmetleri;

Yurtiçi kargo ile gönderdiğiniz ya da alacak olduğunuz kargolarınızla ilgili her çeşit soru ve sorunlarınızı çözmek, şikayetleriniz ve talepleriniz için 444 99 99 numaralı telefon üzerinden destek alma imkanına sahipsiniz.

Yurtiçi kargo, sosyal sorumluluk kapsamında da pek çok projede öncülük etmiştir. Bunun yanı sıra Türkiye’deki kargo sektöründe ilk bant sistemini 1994 yılında faaliyete geçirmiştir. 1997 senesinde FİATA adlı uluslar arası kuruluşa üye olmuş, 2001’de de online olarak kargo takip sistemini hizmete almıştır.

2003 senesinde kurumsallık konusunda çalışmalarını hızlandıran Yurtiçi kargo, 2005’te bütün şubeler ve bölge müdürlükleri tam bir entegrasyona tabi tutulmuş birbirleriyle online bağlantılı hale gelmiştir. Aynı sene Türkiye’nin “Süper Marka” ödülüne layık görülmüş olan firma, 2008 yılında tercihli hizmet vermeye de başlamıştır. Yurtiçi kargo, müşteri memnuniyeti endeksi baz alınarak 2011 yılında en yüksek müşteri memnuniyeti olan marka haline gelmiştir.

Cevap bırakın