Yurtdışında Yaşayanlar Türkiye’den Kredi Alabiliyor Mu?

Türkiye’deki bankaların yurtiçi kredilerini verirken uyguladıkları prosedürler, yurtdışındaki Türklere uygulanan prosedürlerden pek de farklı olmamaktadır. Birçok yurtdışında yaşayan gurbetçimiz, Türkiye’deki bankalardan nasıl kredi alabileceklerini merak etmektedirler. Yazımızda, bu konuya açıklama getirmeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Bankacılık uygulamaları günümüz dinamiklerinde her türlü yenilik ve gelişmeyi hızlıca devreye almak durumundadır. Buna bağlı olarak da özellikle yurtdışında yaşamakta olan vatandaşlarımıza yönelik kredilerin en başta geleni konut kredileri bankaların bu uygulamalarında önemli bir kalemi oluşturmaktadır. Az oranda da olsa ihtiyaç kredileri konusunda da yurtdışındaki vatandaşlarımıza cevap vermektedirler.

Yurtdışındaki Türk vatandaşlarının talep ettikleri ihtiyaç kredisi ile ilgili koşullar Türkiye’dekine göre biraz daha karmaşıktır. Burada öncelikle ipotekli ihtiyaç kredisi denen başka bir kredi türü öne çıkmaktadır. Yurttaşların nakit ihtiyaçlarını karşılamak için konut teminatı göstermeleri gerekmektedir. Bu konut teminatını verebilmek için de Türkiye’de bir gayrimenkulün olması şart.

İpotekli ihtiyaç kredisinden faydalanmak isteyen Türk vatandaşları için diğer bir zorunluluk da Türkiye’de ikamet etmekte olan bir kişinin bu krediye kefil olması ve Türkiye’de bir ikametgahının olmasıdır. Bu krediyi yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına sunan bankalar özellikle emeklilik primleri, tatil, sağlık, eğitim ve düğün gibi harcama kalemlerine yönelik kredi kullandırmaktadır. Konut kredileri ise yurtdışındaki Türk vatandaşlarına en çok kullandırılan kredi türü durumundadır.

Bankalar tarafından “Gurbetçi Mortgage” olarak kullandırılan konut kredileri ister TL ister döviz endeksli olarak kullandırılabilmektedir. Bankalar konut kredilerinde 20 yıl vade ve toplam 500 bin TL’lik bir kredi kullandırabilmektedirler. Mortgage kredilerinin temel özelliği, kredi kullandırılan konuta ipotek uygulanmasıdır ve bu uygulama dünyanın her tarafında aynı şekilde uygulanmaktadır.

Mortgage kredisinin yanı sıra, finans kuruluşlarının sunmakta olduğu konut kredisi yapılandırması da başka bir seçenek olarak önümüze çıkmaktadır. Yurtdışında yaşayan gurbetçilerimizin bu her iki kredi türünü de detaylı bir şekilde öğrenmeleri faydalı olacaktır. Çünkü, mortgage kredisinin aksaması halinde borçlu olduğunuz banka ya da finans kuruluşu, geriye dönük olarak ödemelerinizi toplayarak size teslim etmekte ve gayrimenkulü tek taraflı olarak satışa çıkarabilmektedir.

Türkiye’deki bankalardan konut kredisi kullanmak isteyen gurbetçilerin, yaşamakta oldukları ülkelerdeki kredi notları Türkiye’deki bankalar için yegane kriter olmasa bile, oldukça önemli bir veri olarak değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Bu nedenle yurtdışındaki kredi notlarınızın da kredi onay aşamasında bir kriter olduğunu belirtmek isteriz.

Cevap bırakın