Ziraat Bankası Hesap Kapatma İşlemleri ve Dilekçesi

Ziraat Bankası hesabınızı kapatmak için yapmanız gerekenler açmak için yapmanız gerekenlerle hemen hemen aynıdır. Burada en önemli unsur bizzat şubeye giderek kapatma başvurusu yapmaktır. Hesap kapatma işlemi mail, telefon bankacılığı ve internet bankacılığı aracılığıyla mümkün olmuyor. Ancak yine de bir kaç yöntem bulunuyor. Bizler de sizlere Ziraat Bankası hesaplarınızı kapatabilmek için yapmanız gerekenleri anlatacağız. İşte detaylar…

1. Hesap Kapatma İşlemi İçin Bağlı Olduğunuz Şubeye Gidiyorsunuz

Ziraat Bakası hesabınızı kapatmak için ilk olarak hesabınızı açtığınız yani bağlı bulunduğunuz şubeye gitmeniz gerekiyor. Hesap kapatma işlemleri için ilgili müşteri temsilcisine yönlendirileceksiniz. Müşteri temsilcisine hesabınızı kapatmak istediğinizi doğrudan ifade ederek hesabınızı kapattırabilirsiniz.

Hesap kapatma işlemi için geçecek olan süre hesabınızın ek özelliklerine göre değişebiliyor. Örneğin otomatik ödeme talimatınız varsa işlem biraz daha uzuyor. Eğer bu gibi özellikler yoksa dakikalar içerisinde hesabınız kapatılacaktır.

2. Başka Şubeden Hesap Kapatmak İçin Dilekçe Verebilirsiniz

Hesabınızı açtığınız Ziraat Bankası şubenize gidemiyorsanız, hesap kapatma dilekçesi vererek dilekçenin kendi şubenize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Öncelikle hesabınızı kapatmak için ıslak imzalı standart bir dilekçe yazıyorsunuz. Bu dilekçeyi mesai saatleri içerisinde herhangi bir Ziraat Bankası şubesine teslim ediyorsunuz.

Eğer hafta sonuna denk gelmiyorsa hesabınız bir kaç gün içerisinde kapatılacaktır. Aksi taktirde araya hafta sonu gireceğinden işlemleriniz uzayacaktır. Dilekçenize hesap kapatıldıktan sonra tarafıma bilgi verilmesi diyerek not düşerseniz size geri dönüş yapacaklardır. Dilekçenin size göre sol alt köşesinde bulunan boş kısma adres ve telefon bilgilerinizi yazarak kolay iletişim için yardımcı olabilirsiniz.

3. Ziraat Bankası Hesap Kapatma Dilekçe Örneği

Yukarıda örneğini sunduğumuz dilekçede görüldüğü üzere en üst kısma sizin bağlı olduğunuz şubenin ismini, hemen altına bulunduğu ili ve geri kalan kişisel bilgilerinizi doldurarak size en yakın Ziraat Bankası banka şubesine teslim edebilirsiniz. Bu dilekçeyi işleme aldıktan sonra sizlere geri dönüş yapacaklardır. Eğer otomatik ödeme talimatı varsa 6 numaralı başlıktaki dilekçe örneğini kullanabilirsiniz.

4. Ziraat Bankası Hesap İşletim Ücreti Geri Alınır Mı?

Ziraat Bankası ve diğer bankalarda olduğu gibi bankalar önceleri hesap işletim ücreti alıyorlardır. Hesabınız kapatılana kadar bu ücret alınmaya devam ediyor. Öyle ki bazı müşteriler bu yıllardır hesabına bakmadığı için binlerce TL borç çıkabiliyor. Bu nedenle hesap işletim ücretini ödememek çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz. Örneğin otomatik fatura ödeme talimatı vererek hesap işletim ücreti ödemeyebilirsiniz. Ancak hesap işletim ücretinin alınamayacağı yönündeki kararlar da bulunmaktadır. Bu bağlantıdaki makalemizi inceleyerek konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

5. Hesap Kapatılırsa Kredi Kartı Borcuna Ne Olur?

Öncelikle hesabınıza ait bir borç görünüyorsa hesabınızı kapatmanız mümkün değildir. Dolayısıyla hesap kapatma başvurusu öncesinde mutlaka tüm borçlarınızı ödediğinizden emin olmalısınız. Borcunuz olduğu halde yaptığınız tüm başvurular reddedilecektir. Dolayısıyla kredi kartınızla ilişkili tüm hesaplarınızı, borcunuz olması halinde kapatmanız mümkün değildir.

6. Ziraat Bankası Otomatik Ödeme Talimatı Bulunan Hesaplar Nasıl Kapatılır?

Ziraat Bankasına otomatik ödeme talimatı vererek faturalarınızı veya aylık düzenli ödemelerinizi ödeyebilirsiniz. Bu durum hem bankalar için hem de müşteri için avantajlı bir durumdur. Önceki dönemlerde otomatik ödeme talimatı tüketiciler için hesap işletim ücretinden kurtulmak için bir yöntemdi. Ancak günümüzde avantajlı hediyelerden yararlanılabilecek bir özelliktir. Örnek olarak otomatik ödeme talimatının kredi notu üzerinde pozitif yönde bir etki bırakması gösterilebilir.

Eğer hesabınızda otomatik ödeme talimatı varsa mutlaka bunları iptal ettirmelisiniz. Dolayısıyla otomatik ödeme talimatınız varsa bu durumu dilekçede belirtmeniz gerekir. Yukarıda 6 numaralı başlıktaki dilekçe örneğinde bu durumu görebilirsiniz. Eğer başvuruyu yaptığınız banka şubesi sizin kayıtlı olduğunuz şube ise işleminiz dakikalar içerisinde tamamlanabilir. Eğer başka bir şube aracılığıyla dilekçe gönderiyorsanız bu süre bir kaç gün uzayabilir. Sürenin uzaması dilekçenin gönderilmesi için gereken zaman nedeniyle ilgilidir. Ayrıca başvurunuzu hafta sonuna ve tatil günlerine denk getirmemeye çalışmalısınız.

Bu makalemizde sizlere Ziraat Bankası hesap kapatma işlemleri ve dilekçeleri hakkında bilgiler derledik. Sizler de bu bilgiler ışığında hesabınızı kapatmak için başvuru yapabilirsiniz. Ziraat Bankası kredi kartı hakkında sıkça sorulan sorulara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bir Yanıt

  1. Ahmet 31 Ocak 2019

Cevap bırakın